Vláda schválila prokazování samotestem a čestným prohlášením. Dělá ze sebe opět šaška, kritizuje odborník
Vláda se na pondělním jednání usnesla, že od úterý 8. června lidé budou svou bezinfekčnost moci prokazovat také samotestem a čestným prohlášením vyvracejícím nákazu koronavirem. Informaci potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Z řad odborníků se ale ozývá kritika, protože lidé takto mohou dostat prostor pro podvádění. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) se domnívá, že uvolněním dříve nastavených pravidel může dojít k riziku ovlivnění vývoje epidemie. "Považuji to za čistě alibistické – je to vlastně veřejné vyhlášení, že stát nebude dodržování opatření kontrolovat a kdo chce podvádět, tak beztrestně může," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který znovu převzal vedení resortu, již koncem minulého týdne zmínil, že bude na vládě navrhovat sjednocení podmínek k prokazování bezinfekčnosti. Vláda nakonec došla ke shodě a od úterý 8. června platí, že lidé už se mohou prokázat samotestem a čestným prohlášením.
"Je to naprostý nesmysl a vláda ze sebe opět dělá šaška. Tím, že za plnohodnotné potvrzení bezinfekčnosti uznává i pouhé čestné prohlášení, dává národu na vědomí, že omezení platí pouze pro čestné, kdežto nečestní se nijak omezovat nemusí. Každému je přece jasné, že ten, kdo je odhodlaný ohrozit zdraví či životy druhých tím, že dorazí na riziková místa bez platného testu, určitě také bez nejmenšího uzardění »čestně« prohlásí, že byl testovaný, i když nebude. Považuji to za čistě alibistické – je to vlastně veřejné vyhlášení, že stát nebude dodržování opatření kontrolovat a kdo chce podvádět, tak beztrestně může," vyjádřil svůj kritický postoj pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který je docentem pro obor parazitologie a od roku 2008 profesorem pro obor ekologie.
Na zítřejší vládě budu navrhovat, abychom na všech místech sjednotili podmínky pro prokazování se testem. Dnes se v tom lidé nemohou vyznat. Navrhnu také navýšení počtu účastníků na kulturních a hromadných akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Nejen o tom je dnešní Čau lidi. https://t.co/pWsxKqeOZI
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 6, 2021
Podle něj vláda tímto rozhodnutím nahrála obcházení bezpečnostních opatření a oslabení kontroly toho, zda je člověk skutečně zdravý a není žádným rizikem pro okolí. "Je to zároveň i signál pro policii a hygienu, aby se nenamáhaly cokoli kontrolovat. Jestliže k prokázání bezinfekčnosti postačí, obrazně řečeno, i cár papíru, je jasné, že nikdo nebude dodržování opatření řešit. Z pohodlnosti i z principu - nebudou ze sebe přece dělat hlupáky," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že toto rozhodnutí týkající se návštěvy veřejných míst vnímá jako obrovskou chybu.
"Je to především chyba politická - vydáváním nařízení, o kterém je předem jasné, že se jeho dodržování nebude vymáhat, vláda podrývá poslední zbytky autority státu. Do jaké míry se toto opatření projeví i na epidemiologické situaci, se teprve dozvíme. Myslím, že až přijde první letošní »Techtle Mechtle«, vláda opět zbrkle šlápne vší silou na brzdu a zakáže všechno, snad s výjimkou svého milovaného fotbalu," uzavřel Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.