Reklama:

Preferoval bych povinné očkování, ale i kdyby měla půlka národa zemřít, svoboda je přednější, říká Václav Hořejší

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2021

Česká republika začala s vakcinací proti koronaviru téměř před půl rokem a podle odborníků je potřeba proočkovat alespoň 70 % populace, aby vznikla kolektivní imunita. Část národa ale zatím neví, zda se očkovat nechá a další je zásadně proti vakcíně. Jednou cestou k vysoké proočkovanosti by bylo povinné očkování, to ale podle imunologa nebude možné zavést. Další cestou je motivace. "Nejsilnější motivací by mělo být, že očkovaní lidé budou mít nějaký covidpas, který jim usnadní život. Poslední možnost motivace je to, že za očkování lidé dostanou tisíc korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.

Reklama:

Přestože očkování proti covidu je podle mnohých odborníků zásadním pomocníkem v boji s pandemií a cestou, jak se z ní dostat ven, mnoho lidí stále váhá, zda vakcinaci podstoupit, či nikoliv. Mezi experty panují obavy ze zavlečení indické mutace do Česka a z toho, jak silná může být podzimní vlna. Abychom dosáhli kolektivní imunity, muselo by se naočkovat alespoň 70 % populace. Cestou k dosažení tohoto cíle by mohlo být povinné očkování, respektovaný imunolog si ale nemyslí, že bude někdy zavedeno.

"Já bych preferoval, kdyby očkování bylo povinné, ale to v této zemi není možné. Okamžitě by to napadli právníci a soudci, i kdyby tady měla půlka národa zemřít, tak svoboda je přednější. To mě opravdu štve a podporu to má v parlamentní opozici. Za nesmysl považuji, že není možné prosadit povinné očkování personálu například v domovech pro důchodce," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.

Reklama:

Nejzásadnější motivací by pro lidi, kteří váhají nebo jsou odpůrci vakcíny, by mělo být to, že očkovaní lidé budou mít jednodušší život. K cestování či účasti na společenských akcích byl jim měl stačit covidpas či jiná forma potvrzení o očkování. Pokud to nebude fungovat, měl by podle Hořejšího stát přistoupit k jiné formě, která se ovšem zdá být finančně nákladnou.

"Nejsilnější motivací by mělo být, že očkovaní lidé budou mít nějaký covidpas, který jim usnadní život - budou moci snáze cestovat do zahraničí, účastnit se kulturních akcí, chodit do hospody a tak dále. Ale když ministr zdravotnictví přišel do Sněmovny s požadavkem, aby mu schválili jednoduchý technický zákon o tom, aby byly vydávány covidpady, tak to opozice zamítla s tím, že na to zákon není potřeba. Pokud to ale vláda udělá jinak, napadnou to právníci. Pořád si myslím, že většina lidí je racionálních a uznají, že potvrzení o očkování v jakékoliv formě jim usnadní život a když ho nebudou mít, tak bude komplikovanější. Ale možná spoléhají na to, že jim právníci vydupou, že se to u nás nezavede. Poslední možnost motivace je to, že za očkování lidé dostanou tisíc korun," uzavřel Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: