Stoprocentně neochrání žádná vakcína, říká Roman Prymula. Odhalil přesná čísla, jaká je účinnost po dvou dávkách
Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o 55 více. Denní přírůstky nakažených tak zůstávají nejnižší od loňských letních prázdnin. Koronavirovou situaci pomáhá podle odborníků zlepšovat vyšší proočkovanost obyvatelstva. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) ale žádná vakcína neochrání se stoprocentní účinností.
Od počátku června v pracovní dny zdravotníci naočkovali denně přes 110 tisíc lidí. V pondělí dostalo podle dat ministerstva, která se zpětně mohou ještě změnit, vakcínu na 105 tisíc lidí, v mezitýdenním srovnání jich tak bylo zhruba o 8 tisíc méně. Celkem bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno 7,3 milionu dávek vakcín. Většina vakcín proti covidu používaných v ČR je dvoudávková, aspoň jednu dávku dostalo dosud 4,7 milionu Čechů a plně naočkováno je zhruba 2,6 milionu lidí.
"Plně, tedy stoprocentně, neochrání žádná vakcína. U covid-19 je však několik vakcín, které mají ve dvoudávkovém schématu velmi vysokou účinnost na hranici 94 procent. To je zejména případ vakcín Pfizer/BioNTech nebo Moderna. Rovněž víme, že například očkování vakcínou Pfizer/BioNTech chrání proti úmrtí v 97 procentech," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.
V ČR jsou zatím čtyři druhy vakcín. Očkovací látku od firem Pfizer/BioNTech rozváží sám výrobce, od AstraZeneky vozí Alliance Healthcare a další dvě vakcíny od Moderny a Johnson & Johnson distribuuje firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Pojišťovny jim platí od 70 do 201 korun bez DPH za rozvoz jednoho balení vakcíny, které je ale u každé očkovací látky jinak velké.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.