Krádeže hrozí i na letní dovolené. Mluvčí CK poradila, jak v zahraničí řešit odcizení věcí a čím mu předcházet
Na začátku týdne začalo astronomické léto a dovolené jsou v plném proudu. Velká část Čechů se rozhodla strávit nejteplejší měsíce v roce v tuzemsku, ale spousta si zvolila naopak vycestovat do zahraničí k moři a na prosluněné pláže. Příjemný pobyt však může znepříjemnit krádež věcí nebo i ztráta cestovních dokladů. "Pokud je člověk v destinaci okraden, měl by se obrátit na policii nebo na delegáta, pokud je sám bezradný. Jestliže se jedná o osobní doklady, je možné se o pomoc obrátit i na místní konzulát/ambasádu," řekla tisková mluvčí cestovní kanceláře Invia pro ŽivotvČesku.cz.
Čas strávený na letní dovolené nemusí být jen příjemný, ale pobyt v zahraničí může člověka dostat také do nelehké situace. Může dojít k tomu, že ho někdo okrade – ať už se jedná o odcizení peněz, platební karty nebo třeba mobilního telefonu. Důležité je zachovat klid a přesně si ujasnit kroky, které je nutné podniknout.
"V prvé řadě má být člověk při cestě do zahraničí pojištěný. Krádeže jsou pojištěny a je tam právní asistence v destinaci – rovněž také náhrada škody. Neumím si představit třeba řešení krádeže v Egyptě na vlastní pěst. Člověk dostane papír v jejich jazyce a nerozumí jim. Bez právní pomoci by nikdo rozhodně neměl podepisovat nic, čemu nerozumí. To je hlavní zásada. Pokud je člověk v destinaci okraden, obrátí se na policii nebo na delegáta, pokud je sám bezradný. Jestliže se jedná o osobní doklady, je možné se o pomoc obrátit i na místní konzulát/ ambasádu," uvedla tisková mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že všechny kontakty či adresy obdrží klient vždy před dovolenou.
Je však vhodné si ještě před cestou do zahraničí vypsat důležitá telefonní čísla například na mobilního operátora, banku nebo pojišťovnu a nosit je stále s sebou - protože jak se říká: Štěstí přeje připraveným.
"Kontakty a adresy jsou na stránkách ministerstva zahraničních věcí a cestující je dostanou i v destinaci od delegátů. Právě delegát je často první osobou, která člověku pomůže nebo začne jednat. V případě krádeže by se okradený měl obrátit na pojišťovnu, kde uzavřel cestovní pojištění. To u nás využívá 90 % klientů," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz k odcizení věcí na dovolené mimo Českou republiku mluvčí CK.
Jde-li o krádež platební karty, je nutné v prvé řadě ihned kontaktovat příslušnou banku, kde ji okradená osoba nechá zablokovat, aby zloději zamezila přístup k financím uloženým na účtu. Podobně je dobré zažádat o blokaci SIM karty u telefonního operátora, pokud dojde k odcizení telefonu.
Existují však základní rady, jak riziko krádeží eliminovat. Nikdo nechce namísto relaxace a příjemných zážitků trávit chvíle řešením toho, že se stal obětí trestného činu. "Je důležité dávat si pozor na osobní věci, část peněz si nechat na pokoji a nebrat si s sebou celý obnos peněz. V pokoji na hotelu bývají často i trezory," poradila Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz a dodala, že základní tři atributy pomoci v zahraničí jsou pojišťovna, delegát a policie.
Nutnosti pro řešení krádeže nebo ztráty dokladů na dovolené:
• Kontakty a adresy – na pojišťovnu (asistenční službu), na český zastupitelský úřad, na mobilního operátora, čísla kontaktních osob v ČR, na které se v případě nouze obrátit – rodinné příslušníky nebo třeba přátelé.
• Pasovou fotografii navíc, která má rozměr 35x45 mm - pro případ vystavení nového dokladu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.