Hrozivý scénář nastane, když se objeví mutace, která obejde očkování. Lambdu je třeba hlídat, říká imunolog
Podle imunologa Václava Hořejšího je zásadní proočkovat co největší procento obyvatelstva, sledovat variantu delta v průběhu léta a nepodceňovat možnost, že se může objevit mutace, která bude umět obejít současné typy vakcín. "Lambdu a epsilon ještě hodnotit nemůžeme, jsou nové a řadíme je mezi tzv. podezřelé mutace," vysvětlil muž, který v letech 2005 až 2017 zastával funkci ředitele Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.
Podle Václava Hořejšího pořád není jisté, zda mutace delta (dříve zvaná indická mutace) bude plnit české nemocnice. Imunolog je přesvědčen, že léto a začátek podzimu ukážou, jakou skutečnou sílu delta má.
"Situace možná není tak zlá, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože sice stoupá počet pozitivních případů, ale nestoupá počet hospitalizací, počet těžkých případů a úmrtí. Je ale pravda, že nárůst těžkých případů má skluz, že následuje se zpožděním dvou až tří týdnů za těmi případy identifikovanými," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Podle Václava Hořejšího byla velká část české veřejnosti proočkována a další lidé mají protilátky, protože se s koronavirem setkali. "Nemusí se stát, že zvyšování počtu případů delta varianty přinese nějakou katastrofu. Hodně bude záležet, zda se objeví těžké případy, které by zahltily nemocnice, to ale zatím nevíme. Odhaduji to 50 na 50. Zatím nevidím, že by se to mělo rozmáhat v nějaké velké míře," dodal zkušený epidemiolog, který za velké riziko považuje, pokud by se objevila varianta koronaviru, která by byla rezistentní vůči současným vakcínám.
"Hrozivý scénář by nastal, pokud by se objevila varianta, která by unikala očkování, tedy varianta, na kterou by nefungovaly protilátky, které lidé získávání z očkování nebo po prodělání nemoci," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutné se mít na pozoru i před mutací lambdou a epsilon.
Varianta lambda byla poprvé identifikována už v srpnu loňského roku v Peru. Přiřazeno k ní bylo od dubna 81 procent všech analyzovaných případů koronavirové nákazy v jihoamerické zemi. V Argentině a Chile se varianta v uplynulých měsících podílela na zhruba třetině případů. V Česku byl zachycen jeden případ.
"Varianty lambda a epsilon jsou na počátku, nemůžeme je zatím hodnotit. Jsou to mutace, které jsou nové a vyvolávají obavy, jsou zařazeny mezi tzv. podezřelé mutace, musí se teprve zjistit, jak to s nimi vypadá. Dávat o nich detailní závěry není nyní možné," zdůraznil imunolog pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.