Reklama:

Kolektivní imunita zamezí dramatickému nárůstu epidemie. Profesor imunologie vysvětlil, jak jí dosáhnout

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2021

Hodně diskutovaným tématem posledních týdnů je kolektivní imunita, vzhledem k vysokému počtu lidí, kteří onemocnění covid-19 prodělali a také těch, kteří už mají za sebou očkování. Biochemik Zdeněk Hostomský je názoru, že se k ní Česko blíží a může jí v brzké době dosáhnout. Podle uznávaného profesora imunologie Václava Hořejšího (71) by tím došlo k zásadnímu posunu. "Jakmile je dosaženo dostatečné proočkovanosti a případně tzv. »promořenosti«, v populaci už pak zbývá málo jedinců, kteří by potenciálně mohli být infikováni. Virus ztrácí schopnost se dále množit a už nemá své »hřiště«," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Pro vytvoření kolektivní imunity jsou stěžejní dvě čísla poukazující na počet lidí, kteří onemocnění covid-19 prodělali a osob, které jsou očkované. V současné době je pravděpodobné, že se s koronavirem setkalo výrazně více lidí, než kolik se předpokládá. Pokud by se tato informace nakonec potvrdila, znamenalo by to větší šanci na zmírnění rizika dramatického nárůstu počtu nakažených v následujících týdnech.

Podle renomovaného profesora imunologie Václava Hořejšího je šance vytvořit v populaci kolektivní imunitu vysoká v případě, že lidé nebudou ignorovat důležitost očkování a přestanou prosazovat »sobeckou svobodu«.

Reklama:

"Kolektivní imunita znamená, že je v populaci dostatečné množství lidí, kteří jsou chránění proti té infekci – buďto nemoc prodělali a mají vytvořené protilátky, nebo byli očkováni, což nakonec vede k podobnému výsledku. Jakmile je dosaženo dostatečné proočkovanosti a případně tzv. »promořenosti«, potom v populaci zbývá málo jedinců, kteří by potenciálně mohli být infikováni. Virus ztrácí schopnost se dále množit a pokud nakazí někoho z toho zbývajícího malého počtu nechráněných lidí, v okolí jsou samí odolní a virus nikoho dále nenakazí. Infekce se utlumuje, protože virus nemá »hřiště«, na kterém by mohl působit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že očkování je nejlepší a nejbezpečnější cesta, jak kolektivní imunity dosáhnout.

"Druhou cestou je rozšíření infekce - hodně lidí to prodělá. Ale bohužel při tom dojde také ke ztrátám – lidé mohou umřít nebo budou mít dlouhodobé zdravotní problémy spojené s proděláním nemoci. Nemluvě o tom, že samotné onemocnění rozhodně není nic příjemného. Finální stav u nás podobně jako v jiných zemích bude kombinací obojího, protože máme hodně očkovaných i těch, kteří koronavirus měli. Ochrana však není nikdy stoprocentní ani v jednom případě, je to velmi individuální," uzavřel Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Václav Hořejší:

Profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
V letech 2005 až 2017 byl ředitelem Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.
V roce 2020 převzal neprestižnější české vědecké ocenění Národní cena Česká hlava.
Autor a spoluautor téměř 180 původních vědeckých publikací.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: