Ve věku 102 let zemřela v noci Meda Mládková. O její smrti informoval europoslanec Jiří Pospíšil. Tahle zpráva opravdu bolí, uvedl
Ve věku 102 let zemřela známá mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. V posledních letech manželka již zesnulého ekonoma Jana Viktora Mládka (†77) pobývala v ústraní. O jejím odchodu informoval na sociální síti Facebook europoslanec a bývalý ministr Jiří Pospíšil (46).
Meda Mládková se narodila 8. září 1919 do rodiny sládka zámeckého pivovaru v Zákupech. Navštěvovala královéhradecké klasické gymnázium, ale učaroval jí tanec, s čímž její rodina nesouhlasila, první taneční kurzy mohla absolvovat, když se přestěhovala za tetou do Prahy.
O smrti významné osobnosti informoval její osobní přítel a politik Jiří Pospíšil. "Tahle zpráva opravdu bolí… Dnes nás opustila jedna z nevýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje blízká přítelkyně - paní Meda Mládková. Přestože prožila většinu svého života mimo území naší země, byla velká vlastenka. Český národ milovala a vše, co dělala, tak dělala pro něj. I proto se ve více než osmdesáti letech rozhodla založit v Praze Museum Kampa a umístit do něj sbírky, které za celý svůj život shromáždila, a tím je symbolicky věnovat českému národu. Její odchod je po nás všechny velká ztráta a mně osobně bylo obrovskou ctí, že jsem mohl v posledních několika letech s paní Medou Mládkovou blízce spolupracovat a převzít mimořádnou odpovědnost pečovat o její dílo a duchovní odkaz. Celý život věřila myšlence: »Přežije-li kultura, přežije národ« a tato její myšlenka po ní zůstane," uvedl na sociální síti Facebook europoslanec.
Po druhé světové válce Meda Mládková opustila Československo, jedním z důvodů bylo i to, že nesouhlasila s divokým odsunem německého obyvatelstva. "Cítila jsem ve vzduchu, že něco není v pořádku. Že lidé v mé zemi si přestali rozumět. Chtěla jsem odejít a měla jsem štěstí, že jsem v roce 1946 mohla odjet studovat do Švýcarska. Když přišel převrat, mně i dalším československým studentům přišel dopis, že se máme vrátit domu. Já jsem ale nechtěla žít v nesvobodné zemi, neměla jsem ráda komunisty, a tak jsem se rozhodla ve Švýcarsku zůstat a pomáhat dalším emigrantům," uvedla ve vzpomínkách pro Českou televizi.
Roku 1955 se seznámila s ekonomem Janem Mládkem, se kterým prožila krátké manželství. Zlomem v jejím životě bylo seznámení s malířem Františkem Kupkou (†85). Jeho obrazy ji doslova uhranuly a Meda Kupková shromáždila největší soukromou sbírku Kupkových děl na světě.
S manželem se později přestěhovala do Spojených států amerických a dál pečovala o unikátní sbírku. Mezi přátele rodiny se počítali Henry Kissinger, George Soros nebo Madeleine Albrightová. Po roce 1989 začala přemýšlet, jak by sbírku přesunula do Československa. Jako vhodnou budovu pro expozici si vyhlédla tehdy zchátralé Sovovy mlýny na pražské Kampě, práci na rekonstrukci přerušila povodeň v roce 2002, Museum Kampa tak oficiálně otevřelo až v roce 2003.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.