U seniorů po měsících od očkování výrazně klesají protilátky. Jejich imunitní systém už není tak čilý, říká Jaroslav Flegr
Po půl roce očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné protilátky. V tiskové zprávě to uvedla Společnost Podané ruce, která otestovala od 30. června do 2. července 627 seniorů. "Určitě bude přeočkování potřeba, o tom nemá cenu teoretizovat. U seniorů jsou ty indukované protilátky nízké, nereagují tak dobře na vakcínu, jejich imunitní systém není tak čilý, jako u mladších. Je jasné, že u nich je tím pádem problém s dosažením imunity mnohem větší," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63).
Ze seniorů, kteří se do měření zapojili, jich bylo 396 mladších 75 let, 231 starších. Nejčastěji byli očkováni vakcínou Pfizer, do šetření jsou ale zahrnuty všechny druhy vakcín, a to dvoudávkové i jednodávkové. Z výsledků analýzy vyplývá, že hladina protilátek klesá s časem od očkování a s věkem. Pokles protilátek je tak razantní, že až 60 procent očkovaných má po čtyřech a více měsících od očkování hodnoty odpovídající negativnímu výsledku testu. Dále vyplývá, že senioři, kteří měli covid-19, dosahují vyšších hodnot protilátek než ti, kteří nemoc neprodělali.
"Určitě bude přeočkování potřeba, o tom nemá cenu teoretizovat. Data, která mají Izraelci, a to, že oni už s třetí dávkou začali, to jasně dokazuje. Mají s očkováním takový náskok, že data, která Podané ruce nyní získaly, musí Izraelci mít už dva měsíce. Vědí, že imunita silně klesá a že přeočkovat seniory je potřeba. Je jasné, že i my budeme muset dát třetí dávku. Tím, že máme s očkováním zpoždění, na to ještě čas máme, ale starost o to, co uděláme s přebytečnými dávkami, je zbytečná. Prodávat bychom je neměli, protože je pro seniory budeme potřebovat na přeočkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr.
Stupeň závislosti hladiny protilátek na čase se podle Podaných rukou liší i podle druhu vakcíny, přičemž zatím nejhůře vychází AstraZeneca. Lidem, kteří jsou AstraZenekou očkovaní a covid neprodělali, vychází nejnižší hodnoty. Věk osob, které měly zájem se do analýzy zapojit, je zásadním faktorem. Při případném přeočkování by se mělo myslet hlavně na seniory a uznávaný evoluční biolog vysvětlil proč.
"Jednak jsou u seniorů už na počátku hladiny indukovaných protilátek nižší. Starší nereagují na virus ani vakcínu tak dobře jako mladí - jejich imunitní systém už není tak čilý, jako býval za mlada. Je jasné, že u nich je proto problém s dosažením i udržením imunity mnohem větší. Primárně bude potřeba se s přeočkováním opět zaměřit na ty nejstarší. U osob středního věku a mladých se protilátky udrží déle, navíc měli vyšší hladinu od samého začátku, tudíž jim hladina protilátek padá z vyšších hodnot. Ale nesmíme zapomenout, že podstatnější než hladiny protilátek jsou třeba počty paměťových buněk v kostní dřeni. A o jejich poklesu s časem toho víme minimum," upřesnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.