Reklama:

Duhový festival sexuálních menšin probíhá do neděle. Mluvčí Prague Pride upřesnil, jak je to s konflikty a kdo ho navštěvuje

Festival Prague Pride
Festival Prague Pride
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2021

Už po jedenácté letos probíhá festival Prague Pride, který v současnosti patří mezi největší kulturní akce v České republice. Posláním festivalu je podpora LGBT+ komunit a vzdělávání proti homofobii či transfobii. Část národa na sociálních sítích dává často i vulgárně najevo, že festival se jim nelíbí a obzvláště proti srsti jim je duhový průvod, který se už podruhé kvůli koronaviru neuskuteční. Lidé, kteří mají s touto akcí problém a vyjadřují se agresivně, ale zůstávají na sociálních sítích a k reálným konfliktům tak naštěstí nedochází. "My se naopak setkáváme s tím, že většinová veřejnosti a rodiny s dětmi chodí na naše akce a užívají si je stejně, jako LGBT+ lidé. Ten festival je skutečně pro všechny," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Prague Pride Daniel Zikmund.

Reklama:

Festival Prague Pride probíhá od neděle 1. srpna do neděle 8. srpna. Program je nabitý kulturními, vzdělávacími a od loňského roku i online událostmi a členové LGBT+ komunity během akce mohou být sami sebou v bezpečném prostředí. Nedílnou součástí festivalu je i duhový průvod, který bývá části veřejnosti trnem v oku. Letos se už podruhé kvůli pandemii koronaviru nekoná, pořadatelé ale doufají, že příští rok bude tradice obnovena.

"My samozřejmě víme, že atmosféra průvodu je nenahraditelná. Rozhodnutí, zda se bude konat či ne, jsme museli učinit již někdy na jaře, kdy podmínky nebyly jasné a přehledné a zároveň jsme chtěli jít bezpečnější cestou. Doufáme, že příští rok bude již všechno za námi a budeme moct duhový průvod uspořádat," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí festivalu Daniel Zikmund.

Reklama:

Téma festivalu na sociálních sítích budí bouřlivé diskuze, kdy část národa vyjadřuje svou nelibost obecně k jeho konání jako takovému, ale i k LGBT+ lidem. Přitom právě i kvůli nepochopení a netoleranci této komunity je pořádání akce důležité. Lidé, kteří členům komunity na internetu přejí smrt či jim jakkoliv vyhrožují, ale naštěstí na akce nechodí a fyzické konflikty nevyvolávají.

"Je pravda, že komentáře homofobního a transfobního typu zaznívají hlavně na sociálních sítích. My se naopak setkáváme s tím, že většinová veřejnosti a rodiny s dětmi chodí na naše akce a užívají si je stejně, jako LGBT+ lidé. Ten festival je skutečně pro všechny a snažili jsme se program sestavit tak, aby si tam každý našel to své, od kultury až po vzdělávání," popsal pro ŽivotvČesku.cz Daniel Zikmund, jak Prague Pride probíhá a kdo se jednotlivých částí programu účastní.

Pro účastníky festivalu je v jeho průběhu přístupné i bezplatné anonymní testování na HIV. V 80. letech byla nemoc AIDS přisuzována pouze homosexuálům, při přenosu viru přitom není podstatná orientace, nýbrž ochrana. "Tato část programu je každoroční součástí ve spolupráci s organizací ČSAP. Zájem o ní je velký, protože možnost užít si program, a zároveň přijít anonymně do stanu vyplnit krátký online formulář, je pro spoustu lidí nejjednodušší. Celkově jsme i s ohledem na počasí, které nás první den trochu trápilo, překvapeni velkou účastí a jsme za ni moc rádi," dodal mluvčí Daniel Zikmund pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: