Reklama:

Jan Hamáček vypovídal na policii ohledně cesty do Ruska. Kauza podle mě vyvane, policejní výslech byl frmol, myslí si Andor Šándor

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2021

V dubnu se stala rezonující skandální kauza ministra vnitra Jana Hamáčka (42), který měl podle informací serveru Seznam zprávy chtít realizovat cestu do Moskvy s úmyslem vyměnit vakcíny Sputnik za kauzu Vrbětice – v roce 2014 došlo ve vrbětickém muničním skladu k výbuchu, při němž došlo ke ztrátě dvou lidských životů. Dnes vypovídal předseda ČSSD na policii. "Mám takový silný dojem, že kauza vyvane. Když se podíváme zpětně na to, že cesta Jana Hamáčka se měla uskutečnit někdy 20. dubna, v květnu začalo vyšetřování, někdy na začátku léta ho premiér Andrej Babiš zbavil mlčenlivosti a policie se uvolila teprve 7. září ho vyslechnout, tak je to neuvěřitelný »frmol« – to musím říct," reagoval bezpečnostní expert Andor Šándor (64) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

V úterý 7. září vypovídal Jan Hamáček na policii na základě předvolání k podání vysvětlení ohledně kauzy Vrbětice a jeho údajné výměny milionu vakcín Sputnik za informace o výbuchu muničního skladu v roce 2014. Nicméně vše probíhá v utajeném režimu a zatím není jasné, jaké vyústění bude mít výpověď ministra vnitra a současně předsedy ČSSD.

Reklama:

"Mám takový silný dojem, že kauza vyvane. Když se podíváme zpětně na to, že cesta Jana Hamáčka se měla uskutečnit někdy 20. dubna, v květnu začalo vyšetřování, někdy na začátku léta ho premiér Andrej Babiš zbavil mlčenlivosti a policie se uvolila teprve 7. září ho vyslechnout… Tak to je tedy neuvěřitelný »frmol« – to musím říct. Šéf NCOZ pan Mazánek říká, že žádné důkazy vůči Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi nemají, tudíž nelze zahájit ani žádné mezinárodní zatykače a podobně. Neumím si představit, jak to bude. Postoj našich ministrů, že Rusové musí začít sami, je naprosto naivní, protože jsme nepřinesli ani důkazy, ani jsme neměli jednotný postoj exekutivy. Například ministryně spravedlnosti a pan prezident zpochybnili postoj vlády, čili pokud se není exekutiva schopna dohodnout, tak co můžeme čekat od Rusů. Kdyby reagovali jakkoli smířlivě, tak to bude považováno za přiznání – proč by to dělali, když zatím neexistuje žádný důkaz, který by obstál u soudu," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov může skandální kauza pokračovat klidně vyčpěním s tím, že špatné vztahy s Ruskem mohou trvat třeba dalších 10 let.

"Rusové nám prodají, co nám budou chtít prodat a koupí si od nás jen to, co budou chtít a takhle to půjde dál. Neuvědomujeme si, že je to největší evropský stát, má jaderné zbraně a asi těžko z toho můžeme vyjít vítězně. Obzvlášť v situaci, kdy velké evropské země jasně ukazují, že chtějí s Ruskem spolupracovat. A my přicházíme v tuto dobu s akcí, která je proti zájmu Německa, Francie, Španělska nebo Itálie a čekáme, že nás podpoří v něčem, co ani nejsme schopni jednotně odkomunikovat, Na druhou stranu je pravda, že nesmíme tolerovat, aby se k nám Rusko chovalo povýšeně, provádělo u nás své zpravodajské rejdy… tak jak jsem to kritizoval hodně let, jak to fungovalo. Musí nás považovat za zemi, která je rovnoprávná z hlediska mezinárodního postavení. Když u nás samospráva začne fungovat v zahraniční politice, tak co si Rusové mohou myslet. Tím, že budeme sundávat Koněva a vyrovnávat si tady účty se Sovětským svazem, který už 30 let neexistuje – což někteří možná nepostřehli, tak můžeme mít s Ruskem těžko dobré vztahy," dodal bezpečnostní poradce a generál v záloze pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: