Mutací se musíme obávat stále. Roman Prymula promluvil o zásadním faktoru a vlivu očkování
Českou republiku čekají podzimní měsíce a veřejnost bude sledovat, s jakou silou udeří další vlna koronaviru. Podle odborníků by varianta delta již neměla s brutální silou plnit nemocnice, nákaza bude probíhat zejména mezi neočkovanými lidmi. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) jsou ale stále na místě obavy ze vzniku dalších variant. "U mutací bývá poměrné časté, že jsou schopné vyhýbat se očkování," upozornil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
V českých nemocnicích je podle údajů ministerstva zdravotnictví s covidem hospitalizováno 112 lidí. Počet hospitalizovaných neroste dramatickou rychlostí, ale přesto pozvolna stoupá. Otázkou je, co přinesou dny, až rtuť teploměru začne klesat k nule. Odborníci se shodují, že počet pozitivních případů začne narůstat, ale Česko by nemělo čelit dramatické situaci z loňského podzimu a zimy.
Varianta delta (indická mutace) je asi dvakrát nakažlivější než byl původní koronavirus způsobující onemocnění covid-19. Virus se podle odborníků bude šířit hlavně mezi nenaočkovanými. Děti a mladší generace budou mít zřejmě lehký průběh, infekci ale mohou přenést na rodiče a prarodiče.
Bez očkování je v Česku podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stále přibližně půl milionu lidí ve věku nad 65 let, z toho zhruba 97.000 prodělalo onemocnění. Dokončené očkování má nyní asi 54 procent obyvatel České republiky.
Podle epidemiologa Romana Prymuly budou mutace stále představovat riziko. Podle bývalého ministra zdravotnictví je třeba mít se na pozoru zejména před variantami, které jsou schopné obcházet vakcíny.
"Mutací se musíme bát stále, mutace samozřejmě vznikají, aniž jsme je schopni nějakým způsobem limitovat. Pokud ta mutace splňuje charakter toho, že se lépe šíří v populaci a zároveň způsobuje alespoň stejně závažné onemocnění jako předchozí varianta, tak se jí logicky bát musíme. Pak je tu ještě třetí a zásadní faktor, že je schopna se vyhýbat očkování, což u těch mutací bývá poměrně často a je to záležitost imunitního systému, který je schopen po setkání s virem vytvářet celou řadu protilátek, ale ta mutace je schopná se většině z nich vyhnout. Funkčních je pak třeba jen dvacet z osmdesáti, pak už je efekt protilátek výrazně snížen," vysvětlil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) uvedl, že cílem je, aby v každé věkové kategorii bylo proočkováno 75 procent lidí. Podle dat ÚZIS má v populaci nad 18 let kolem 70 procent lidí alespoň jednu dávku očkování nebo jsou k vakcinaci registrovaní. Ve věkových kategoriích od 16 do 39 let se toto číslo pohybuje nad 50 procenty, u dětí mezi 12 a 15 lety dosahuje asi 30 procent.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.