Koronavirus je všude, ohniska už nejsou, míní imunolog Jiří Šinkora. Řekl, jak nejčastěji dochází k přenosu
Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku dál rostou, stejně tak incidenční číslo, tedy týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel a reprodukční číslo, které určuje, kolik lidí nakazí jeden nakažený. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) je Česko na počátku čtvrté vlny. Během těch předchozích odborníci zkoumali i to, kde k nákaze dochází nejčastěji - zda v obchodě, zaměstnání či ve veřejné dopravě. "Člověk se nakazí kdekoliv. Z koronaviru se stal už takzvaný endemický koronavirus, je prakticky všude. Já si myslím, že už nejsou ohniska," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Popsal také, jak nejčastěji dochází k přenosu.
S koncem prázdnin a návratem žáků do škol došlo ke zvýšení mobility lidí a v souvislosti se šířením viru v populaci bude hrát tento faktor svou roli. V průběhu předchozích tří vln odborníci zkoumali, kde je největší pravděpodobnost nákazy a lidé, kteří se onemocnění báli, se takovým místům vyhýbali. Podle uznávaného imunologa ale v tuto chvíli už ohniska nejsou a předpoklady k šíření nákazy jsou všude stejné.
"Člověk se nakazí kdekoliv. Z koronaviru se stal už takzvaný endemický koronavirus, je prakticky všude a koluje populací tak, že když se někdo nakazí, bezpříznakově ho v sobě nosí. Pak kýchne, nakazí dalšího člověka, uzdraví se a tak to jede pořád dál. Já si myslím, že už nejsou ohniska, spíš jde o to, jak se testuje. Vezměte si, že se otestoval více než milion dětí a bylo z toho asi 111 bezpříznakových pozitivit. To bych řekl, že je frekvence toho viru - těch 111 nakazí dalších 111 a tak dále," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.
"Koronavirus je kapénková infekce, k přenosu dochází, když na někoho mluvíte zblízka nebo kýchnete. Myslím si, že žádný screening neodhalil rizikové ohnisko ve smyslu institucí. Školy prošly na jedničku a podniky taky. Kdyby se sledoval výskyt jiných koronavirů, máme jich celkem 5, jsem si jistý, že by se došlo ke stejným číslům. Ale to se nesleduje. Třeba by se ukázalo, že SARS-CoV-2 je spíše méně zastoupený než jiné, protože prošel společností a mnoho lidí je imunních," upřesnil imunolog pro ŽivotvČesku.cz, jak k přenosu nejčastěji dochází a proč školy a zaměstnání už nejsou považovány za riziková ohniska.
Zatímco u dětí je podle dostupných dat covid obvykle bezpříznakový či jen s mírným průběhem, senioři už takovou imunitu nemají. "Starším lidem, kteří už nemají tu dětskou imunitu, pomůže jedině očkování, tam není jiné cesty. Je to ale každého rozhodnutí, nevím, proč tady hysterčíme. Když je někomu 70 let a rozhodne se, že je zdravý a koronavirus přežije, nebo už ho přežil, tak na to má právo," vysvětlil Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz, proč by podle něj nikdo neměl být do očkování tlačen.
Očkování má zabránit přinejmenším závažnému průběhu covidu. V souvislosti s vakcínami jsou ale spojeny také nežádoucí účinky. Před některými z nich by se podle respektovaného odborníka měli mít na pozoru především lidé, kteří covid prodělali. Před první dávkou doporučuje podstoupit test na protilátky a PCR test.
"Když se očkují lidé během infekce, kterou procházejí, nebo těsně po ní, tak dochází k emboliím, myokartitidám a podobně. Imunitní systém po infekci ještě neusnul a jinou cestou je do něj narvaná silná vakcína, která vyvolá bouři imunitního systému. Tam dochází ke sraženinám, ucpávání cév, zánětu srdce, to vše u lidí, kteří byli očkováni příliš brzy. Je to šílená věc, ale provádí se, protože stát neřekl lidem, že před očkováním si mají udělat PCR test a test na protilátky," dodal Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.