Adam Vojtěch chce od září konec testů hrazených z pojištění. Vláda neví, jak dál, na lidi tlačí, říká Ivan Bartoš
Buď očkování, nebo placení testů z vlastní kapsy. To je stručně řečeno návrh, se kterým přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Opozice takový návrh považuje za nátlak na občany České republiky. "Naše vláda od začátku podcenila různé hoaxy ohledně očkování a prakticky se na to vykašlala a nyní neví, jak dál. Vláda se snaží lidi do očkování natlačit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lídr Pirátů Ivan Bartoš (41). "Ten návrh je podle mě opravdu špatný. V tento okamžik si nemyslím, že pro mnoho rodin je to zvládnutelné. Neumím si představit, že by se testy měly platit za děti, nebo že by si je měli platit lidé, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou být očkovaní," doplnil pro ŽivotvČesku.cz předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předpokládá, že od 1. září už nebudou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny preventivní testy na koronavirus. V současné době jsou ze zdravotního pojištění hrazeny měsíčně čtyři antigenní testy a dva PCR. "Myslíme si, že to je doba, kdy už budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak se naočkoval," řekl ministr.
Podle opozičních lídrů tak vláda rezignovala na vysvětlování přínosu očkování a začala lidi do vakcinace nutit. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je taková strategie chybná.
"Od začátku jsme podporovali tzv. 3D - dostupnost, důvěryhodnost a dobrovolnost. Zatímco třeba Belgie je na 70 procentech naočkování dospělé populace alespoň jednou dávkou, tak naše vláda od začátku podcenila různé hoaxy ohledně očkování a prakticky se na to vykašlala a nyní neví, jak dál. Vláda se snaží lidi do očkování natlačit tak, že jim v podstatě znemožní fungovat v tom systému. Jedinec se přeci musí rozhodnout, že se chce nechat očkovat informovaně, jakou vakcínou, chápe výhody, jaké to má pro něj i pro společnost... Státy, které uspěly v boji s covidem, měly to testování vždy dostupné a zdarma," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda nejsilnější opoziční strany.
Návrh ministerstva zdravotnictví je vadný také podle předsedy KDU-ČSL Marian Jurečky. "Ten návrh je podle mě opravdu špatný. V tento okamžik si nemyslím, že pro mnoho rodin je to zvládnutelné. Neumím si představit, že by se testy měly platit za děti, nebo že by si je měli platit lidé, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou být očkovaní. Vnímám to jako nevhodný návrh. Rozumím, že to odčerpává nemalé finanční prostředky ze systému zdravotního pojištění, které pak budou chybět na péči, která je potřebná, například u onkologických pacientů a jiných závažných chorob. To je ale potřeba řešit jinou formou. Pokud je tady takový problém, tak ať se řekne, že testy budou hrazeny z jiných zdrojů státního rozpočtu," uvedl doplnil pro ŽivotvČesku.cz předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
"Ten návrh nepovažuji za šťastný. Pokud se chceme vyhnout všem plošným zákazům a lockdownům, a určitě se tomu vyhnout chceme, tak pořád platí, že nejlepší cestou je osobní odpovědnost, pak co největší proočkovanost, snadný přístup k testování a pak také trasování. Pokud by to prošlo, tak pro část lidí by se podmínky zkomplikovaly. Obávám se, že například ten zřetel na to, aby bylo bezpečné fungování například restaurací a jiných zařízení, by byl na vedlejší koleji. To s ohledem na návrat do normálního života není úplně dobře," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda ODS Martin Kupka.
Za pondělí obyvatelé ČR dostali 91 159 dávek vakcíny, skoro trojnásobek počtu oproti předchozímu týdnu, kdy se ale o státním svátku očkovalo jen málo. Dávek dosud zdravotníci rozdali 9,06 milionu, dokončené očkování má téměř 3,9 milionu lidí. Alespoň jednu dávku dostalo 5,16 milionu lidí. Většina vakcín je dvoudávková.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.