Adam Vojtěch chce vyšetřit, kdo rozšířil virus mezi členy olympijské výpravy. Je nutné najít pacienta nula, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2021

Česká olympijská výprava má v Tokiu problém, protože mezi sportovci a realizačním týmem se objevil koronavirus. O olympijský sen tak mimo jiné přišla plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková (33). "Musí se prošetřit, kdo byl tím pacientem nula, jenž byl zdrojem nákazy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Příčiny série covidových případů v českém olympijském týmu bude vyšetřovat komise ministerstva zdravotnictví. S ministrem Adamem Vojtěchem se na tom domluvil předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. Je proti tomu, aby události v leteckém speciálu, z něhož je pět nakažených, vyšetřovalo vedení Českého olympijského výboru.

"Jsou to dva průšvihy. Za prvé Český olympijský výbor (ČOV) pošle do Tokia lékaře, který není naočkován, to považuji za selhání. U lidí, kteří se mají starat o olympioniky, by měla být jasná podmínka, že mají být naočkováni," sdělil ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz. "Druhý problém je to, že při cestě se zjevně nedodržovala protiepidemická nařízení, což potvrdil i Český olympijský výbor," dodal Adam Vojtěch.

Ministr také uvedl, že je mu líto sportovců, kteří se na vrcholnou akci připravovali pět let a nyní je jejich sen v troskách. Adam Vojtěch chce nechat vyšetřit, kdo nákazu rozšířil. Pátrání má vést hlavní hygienička.

"Hlavní hygienička má zadáno, aby se vše prošetřilo, to prostě není v pořádku. Musí se prošetřit, kdo byl tím pacientem nula, jenž byl zdrojem nákazy, zda je to ten lékař (onemocnění covid-19 se nejdříve projevilo u lékaře Vlastimila Voráčka, pozn. red.), nebo někdo jiný. Také je třeba udělat šetření, proč se ve vnitřním prostoru nenosili respirátory, když se ví, že pro šíření nákazy je letadlový prostor zvlášť rizikový," uvedl Adam Vojtěch s tím, že sportovní výprava na OH je zčásti financována také státem. "Český olympijský výbor to podcenil, z mého pohledu je to selhání," uzavřel ministr zdravotnictví.

Mezi pěticí pozitivně testovaných jsou tři sportovci - plážoví volejbalisté Ondřej Perušič i Markéta Nausch Sluková a stolní tenista Pavel Širuček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.