Adam Vojtěch detailně popsal průběh nákazy covidem a co ho donutilo jít na test. Sdělil, jak se postaví ke 3. dávce vakcíny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2021

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (35) měl pozitivní test na koronavirus. Na test šel preventivně, protože se z pátku na sobotu necítil zcela ve své kůži, ale příčinu dával vyčerpání z práce. V současnosti má mírný průběh a pracovat v rámci izolace plánuje z domova. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, ve kterém detailně rozebral vše ohledně nákazy.

Pane ministře, zpráva o tom, že jste se nakazil koronavirem, oblétla Česko velmi rychle, což se dalo čekat. Věřím, že někteří možná budou chtít srovnat svůj stav s vaším. Zajímat je určitě bude, když jste získal informaci, že jste pozitivní, co první vám prolétlo hlavou?

(Usmívá se). Že to zkrátka postihlo i mě, že nejsem výjimkou.

Tipl bych si, že přesně tohle se týká většiny lidí, kteří obdrželi výsledek testu se stejnou hodnotou.

Víte, virová nálož v populaci je, jaká je a tedy, když to doplním, mi bylo jasné, že stát se to mohlo. Na druhou stranu jsem se necítil nemocen, ale cítil jsem se unavený a bylo mojí zodpovědností, abych si došel na test a v případě pozitivního výsledku ochránil před přenesením nákazy ostatní.

Bohužel, všichni si takto správně nepočínají, což je škoda. Ale jak se říká, ať hodí kamenem, kdož... Jste tedy v začátku průběhu nemoci, jak se aktuálně cítíte?

Musím říct, že celkově dobře. Pravdou je, že mám trochu kašel a včera jsem se cítil vyčerpaný. Přiřazoval jsem to ale spíše únavě z práce než nemoci, ale pro jistotu jsem si na test zašel a v tuto chvíli hodnotím příznaky jako mírné.

To jsou dobré zprávy a pevně věřím, že se nic nezhorší. Je to tedy tak, že jste bez bolestí, teploty, zhoršeného spánku či dýchání? Někteří si právě na tyto příznaky stěžují...

Nikoliv. Když bych se pokusil být přesnější, srovnal bych to s velmi mírným průběhem klasické virózy. Ale jsem zcela přesvědčený, že kdybych nebyl očkovaný, nebudeme spolu dělat v tuto chvíli rozhovor...

Přiznám se, že právě očkování jsem řešil s imunologem Jiřím Šinkorou, epidemiologem Romanem Prymulou, docentem Rastislavem Maďarem či vakcinologem Jiřím Beranem a překvapilo mě, že ať mají rozdílný názor na některé věci, všichni se shodli, že současná vakcína střednímu či těžkému průběhu zabrání. Tedy si umím představit, že v opačném případě byste náladu na rozhovor po telefonu asi opravdu neměl. Když ale odbočím, kolik dní izolace vás čeká a jak ji budete trávit?

Myslím, že můj postoj znáte. Opakovaně říkám, očkujte se. Ale na vaši otázku vás asi nepřekvapím, že i mě se týkají stejná pravidla, jako platí pro všechny. Takže 14 dnů v karanténě od pozitivního výsledku testu, na němž jsem byl včera. Mám před sebou tedy dva týdny a vzhledem k tomu, že se cítím dobře, budu pracovat on-line a věřím, že by to neměl být žádný problém.

Omlouvám se, vrátím se ještě na začátek, možná to pro některé bude vodítko, kdy jít na test. Co u vás vzbudilo podezření na nákazu. Říkal jste, že jste cítil únavu, když byste to konkrétněji definoval.

V pořádku. Od rána jsem se cítil unavený, divně jsem se cítil po těle. Obecně bych tomu, jak jsem říkal, nepřikládal žádnou důležitost, nešlo tedy o stav, který bych dříve nezažil či že bych se nad tím hlouběji zamýšlel. Situace tady ale je, jaká je a podcenit ji by znamenalo, jak sám víte, další šíření a riziko ohrožení dalších osob. Test ukázal, že jsem pozitivní. Věřím, že řada lidí by prvotní příznaky přešla, ale zajít si na test je to nejmenší, co lze udělat, aby se nákaza ve společnosti nešířila nebo vlastní stav, který se může dramaticky zhoršit, se dal rychlou léčbou v začátku řešit.

Máte pravdu, že řada lidí je zvyklá prvotní signály nemoci přecházet a situace je jiná. Ale zmínili jsme, že máte dokončeny dvě dávky vakcíny a teď vás čeká prodělání nemoci. Znamená to, že byste se už nakazit po nějakou dobu neměl, protože budete mít vysoké hodnoty protilátek?

Pravděpodobně ano. Druhá věc je, že průběh mám díky očkování mírný a je tedy otázka, jak moc tady budou hrát roli protilátky po prodělání onemocnění. Experti hovoří o tom, že když je průběh takto mírný, nelze moc spoléhat na protilátky po prodělání nemoci, ale možné je, že kombinace očkování a prodělání může imunitu zvýšit.

Poslední dotaz, pane ministře, čeká vás tedy třetí dávka. Půjdete na ní?

Až to bude časově odpovídat, tak i když budu po prodělání nemoci, očkování je na místě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.