Adam Vojtěch jako možný velvyslanec ve Finsku. Promluvil o hrdosti a konci v politice

Bývalý ministr Adam Vojtěch
Bývalý ministr Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz

Kariéra Adama Vojtěcha (34) by měla dostat brzy další rozměr, v němž charismatický politik uplatní své dosavadní zkušenosti. Vláda ho schválila jako nového českého velvyslance ve Finsku. Pro bývalého ministra zdravotnictví jde o velmi pozoruhodný vrchol jeho kariéry. Pro ŽivotvČesku.cz exkluzivně o možném postu v nejšťastnější zemi světa promluvil.

Pokud jeho nominaci stvrdí prezident Miloš Zeman (76), čeká talentovaného politika několik zajímavých poklidných let v zemi, s níž Česko nemá žádný diplomatický problém.

Co říkáte na důvěru vlády, která schválila, že byste se měl stát velvyslancem ve Finsku?

Zatím není nic potvrzeno finálně. Je to nějaká možnost do budoucna. Pro mě osobně rád zůstanu ve veřejných službách, ostatně jako už pracuji poslední roky. Jsem přesvědčen o tom, že pracovat pro Českou republiku je čest. Ale uvidíme, jak se to celé vyvine.

Budete chtít dokončit mandát poslance?

Ano, to je priorita a následně uvidíme...

Čistě hypoteticky. Dokážete si představit život v zemi, ve které je nejteplejším měsícem červenec s průměrnou maximální teplotou 21.5 stupně Celsia?

Já si umím představit mnohé. Nejsem v tomto směru nějak vyhraněný. Pro mě je podstatný obsah té práce, aby mi dávala smysl a mohl jsem ji dělat na maximum.

A opět hypotetická otázka, protože stále vládou navržený post velvyslance nechválil prezident. Pokud byste odcestoval do Finska, jak by se k takovému rozhodnutí stavěla vaše manželka?

Moje manželka je velmi tolerantní. Prošla se mnou mnohé, my se známe od doby, kdy jsem studoval v posledním ročníku na právnické fakultě. Takže se mnou prošla celým martyriem práce na ministerstvech financí a zdravotnictví, takže v tomto směru je tolerantní. A jsem přesvědčený, že v tomto směru nadále tolerantní je a bude a určitě není člověk, který by takovou věc negoval.

Velikonoční pondělí, které se tradičně nese ve znamení vajíček, koled a pomlázky, letos př...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.