Adam Vojtěch: Je třeba se připravit na rozvolnění, ale ve fázích. Popsal, jak by to šlo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Od pondělí, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, začne platit, že se pod širým nebem může shromáždit až 20 lidí a uvnitř deset. Arenberger už v pátek uvedl, že se mu toto mírnější opatření nelíbí. Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) sice epidemie brzdí, ale denní nárůsty nakažených nejsou ideální, aby došlo k nějakému výraznějšímu rozvolnění. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak by měla vypadat vhodná strategie.

Dnešní rozhodnutí ministra musí do 48 hodin schválit vláda. Sejde se v pondělí odpoledne. V pondělí tak bude ještě platit mírnější opatření, které dovoluje například na venkovních sportovištích setkání až 20 lidí. Podle dřívějšího Arenbergerova vyjádření může být větší shromažďování riziko. Z lékařského hlediska souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Skupina vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. 

"Myslím si, že je potřeba být velmi obezřetní. Situace se sice začíná zlepšovat a čísla jsou lepší, než tomu bylo třeba před měsícem, ale nárůsty jsou stále v řádu tisíců denně. Situace se opravdu zlepšuje a je třeba se připravit na rozvolnění, ale mělo by probíhat v nějakých fázích. Nemělo by to být tak, jako tomu bylo před Vánoci, kdy se masivně rozvolnilo několik segmentů. Je potřeba jít cestou postupného rozvolňování, řekněme od těch nejméně rizikových segmentů až po nejrizikovější. Mít mezitím určitý časový rozdíl, alespoň 14 dnů, kdy lze vyhodnocovat, zda nedošlo ke zhoršení situace a případně zatáhnout za záchranou brzdu. V té skupině, kde působí pan Smejkal, je i pan docent Maďar, o kterém se domnívám, že své zkušenosti z loňského jara dokáže uplatnit, což je velmi dobře," řekl pro ŽivotvČesku.cz exministr zdravotnictví a v současnosti předseda představenstva Krajské zdravotní Adam Vojtěch.

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legisla...

Podle pandemického zákona nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně. "Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může," řekl Arenberger už v pátek. Ministerstvo už kvůli tomu obdrželo předžalobní výzvu České komory fitness.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu