Adam Vojtěch nastínil, kdy by mohlo dojít ke změně v rámci nošení respirátorů. Upozornil ale na olympioniky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2021

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou povinné respirátory patrně i přes celé prázdniny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) zatím v souvislosti s vývojem epidemie nenašel přesvědčení, že by je měly nahradit roušky. Spíše poukázal na příkladu českých olympioniků, že pokud lidé nerespektují opatření, vir se dokáže lehce šířit. "Zrovna na tom příkladu výpravy olympioniků je vidět, že pokud jsou lidé v prostoru, kde jsou společně a nemají respirátory, nákaza se poměrně snadno šíří," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví.

Již dříve ministr zdravotnictví připustil, že na výměně roušek za respirátory není odborná shoda. Respirátory jsou účinnější ochrana a chrání i svého nositele, nevýhodou je, že v teplém počasí se v nich špatně dýchá. Rouška chrání ale jen okolí toho, kdo ji nosí.

Kvůli obavám z nových variant viru a neproočkované populaci tak ministr zdravotnictví nechce měnit dosavadní pravidlo v rámci nošení ochrany úst a nosu. "Není to na stole. Myslím si, že skutečně bychom měli toto základní opatření zachovat. Zrovna na tom příkladu výpravy olympioniků je vidět, že pokud jsou lidé v prostoru, kde jsou společně a nemají respirátory, nákaza se poměrně snadno šíří. Myslím si, že to je základní opatření, které budeme chtít do září zachovat. Pokud se situace bude vyvíjet dobře, pokud dosáhneme cílené proočkovanosti a cílené kolektivní imunity, myslím, že se můžeme bavit o nějakém rozvolnění tohoto opatření, ale v tuto chvíli bych počkal do září, jak se ta situace bude vyvíjet," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Denní počty nově nakažených koronavirem začaly zhruba na přelomu června a července stoupat. Odborníci to tehdy dávali do souvislosti s šířením nakažlivější mutace koronaviru delta a větším šířením nákazy mezi mladými, méně proočkovanými lidmi. Nyní už ale posledních sedm dní v řadě počty nových případů ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne klesají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.