Adam Vojtěch nastínil, kdy skončí epidemie v Česku. S virem se musíme naučit žít, ale i on s námi, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2020

Ve středu současný ministr zdravotnictví požádá vládu o vyhlášení nouzového stavu, který by měl začít platit od pondělí. Dále budou vyhlášena opatření, která se budou týkat omezení volnočasových aktivit a školství. Řada lidí by chtěla znát odpověď na to, kdy se život v Česku vrátí do koloběhu tak, jaký byl před epidemií. "S virem se naučíme žít, to je dnes už jisté," řekl pro ŽivotvČesku.cz exministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Minulý týden Adam Vojtěch rezignoval na svou funkci. Aktuálně je poslancem, který chce pokračovat v práci ve zdravotnictví. Pokud jde o konec nákazy a návratu k životu jako před epidemií, věří, že by to nemuselo dlouho trvat.

"Je nesporné a dnes už to můžeme říct s jistotou, že koronavirus nezmizí. Nezdá se, že by to byl nějaký sezónní virus a pravděpodobně tady bude zůstávat s námi. Budeme muset se s ním naučit žít a on se také možná naučí žít s námi, protože tyto viry mají tu vlastnost, že po nějakém čase oslabí a budou méně nebezpečné. Málo se ví, že virus španělské chřipky byl naposledy pozorován v padesátých letech, ale v zásadě měl nulovou nebezpečnost pro ty, kteří ho měli v sobě," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, kterého mnozí politici označili za nejlepšího a nejpracovitějšího ministra posledních let.

Vojtěch predikuje, že koronavirus časem oslabí a nebude tak nebezpečný. "Domnívám se, že koronavirus za nějaký čas oslabí a naučí se žít v rámci společnosti a ten dopad na zdraví lidí by nemusel být tak zásadní. Je to všechno založené na nějakých predikcích a modelech, ale jaká bude přesná realita, to nikdo se stoprocentní jistotou neřekne," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, jemuž se za tři roky v pozici ministra podařilo k lepšímu pozvednout úroveň českého zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.