Adam Vojtěch navrhl zákon, který zjednoduší přehled o očkování. Ulehčí život nejen pacientům, ale i lékařům

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2021

Digitální průkaz pro všechna očkování - to je pozměňovací návrh zákona, na kterém řadu měsíců pracuje bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) a během následujících týdnů o něm bude hlasovat Sněmovna. "Jde o pozměňovací návrh, který už je podaný a je v systému. Jde zavedení elektronického přehledu o očkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz exministr.

Výhodou elektronického očkovacího průkazu je i to, že se nebude týkat pouze vakcinace proti koronaviru. Každý pojištěnec v něm totiž bude mít veškerá očkování, která absolvuje, ať již povinná či dobrovolná.

"V současné době neexistuje jednotná elektronická evidence o tom, která očkování člověk prodělal. Teď se nebavíme jen o covidu, ale o všech vakcínách, jako je třeba ta proti chřipce, klíšťové encefalitidě a jiným nemocem. Víme, že proti něčemu očkováni jsme, ale nemáme to nikde na jednom místě a často to nebývá evidováno u jednoho lékaře, protože očkování může probíhat u různých lékařů na různých místech. Mým cílem je, abychom měli jednotkou elektronickou evidenci o všech očkováních, která jsou pacientovi aplikována a tato evidence fungovala v rámci systému e-recept. Výhodou je, že lékař nebude jen vědět, jaké léky pacient užívá, ale také zda pacient může absolvovat určité očkování, protože mohou existovat kontraindikace užívání určitého léku v kombinaci s některou z vakcín," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který je v současnosti předsedou představenstva firmy Krajská zdravotní spravující šest nemocnic v Ústeckém kraji.

"Jde o to, aby všichni pacienti měli na jednom místě veškeré informace ohledně očkování, kdy bude následně možné v případě nutnosti přeočkování doručit upozornění prostřednictvím SMS zprávy či emailem a celkově to zjednoduší pacientovi, ale i lékaři přehled," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví s tím, že digitalizace ve zdravotnictví celkově zjednodušuje život pacientům a lékařům.

Po zanesení záznamu o očkování bude moci každý uživatel skrze mobilní či webovou aplikaci získat jednoduše přehled o veškerých absolvovaných očkováních, a to včetně rodičů, kteří budou tak mít kompletní informace o očkování svých dětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.