Adam Vojtěch naznačil, jak dlouho by tvrdé opatření v případě lockdownu pro neočkované trvalo

Ministr Adam Vojtěch
Ministr Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2021

Vláda v demisi zvažuje zpřísnění proticovidových opatření, na nichž by měla najít shodu ve čtvrtek. Premiér Andrej Babiš (67) v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády, na které se nerozhodlo, avizoval, že ve hře je několik variant, která pro neočkované nebudou populární. Dostat nepříznivý vývoj epidemie do situace, která neohrožuje občany na životech a nezahlcuje zdravotnický systém, je priorita, uvedl to v úterý večer pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35). Cílem budoucího opatření je zvýšení proočkovanosti populace. Šéf rezortu zdravotnictví dále nastínil, jak by varianta nejtvrdších opatření, o nichž se mluví jako o lockdownu pro neočkované, v případě zavedení, dlouho platila.

Aktuálně dosluhující vláda řeší několik možností, jak razantně zpomalit tempo šíření nákazy. Mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb. V případě, že by došlo na takzvaný rakouský model, tak by nestačil pandemický zákon, ale muselo by dojít k vyhlášení nouzového stavu.

Ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz zdůvodnil, proč ke zpřísnění opatření musí dojít. "Zvažujeme různé možnosti. Je pravdou, že obecně chceme nastavit pravidla tak, abychom motivovali lidi k očkování, protože to považujeme za jediné smysluplné řešení a hlavně i ochranu nemocnic. Pokud je nesporné, že jsou na jednotkách intenzivní péče převážně lidé, kteří očkováni nejsou a pokud tady nechceme mít zahlcené nemocnice, které nebudou schopny poskytovat jinou péči a pacienti budou kvůli tomu čekat na důležité operace, tak je potřeba očkovat. Takže pravidla mají cílit na to, aby se lidé očkovat nechali a zároveň nemají omezovat ty, kteří očkováni jsou. Jestli to bude rakouský model, který je poměrně striktní či model bavorský, to ještě budeme projednávat. Faktem je, že opatření chceme nastavit tak, aby byla dostatečně silná," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který opakovaně žádal veřejnost, aby se nechala očkovat před nástupem podzimní vlny.

V současné době je očkovaných 60 procent populace ČR a zhruba 68 procent lidí nad 12 let, pro které je teď vakcína schválená. Podle šéfa rezortu zdravotnictví je stále 1,5 milionu neočkovaných lidí ve věku 19 až 65 let.

Do čtvrtka musí ministerstvo podrobně rozpracovat tři předložené varianty. Na dotaz redakce, na jak dlouho by případné opatření v podobě rakouského modelu, kdy mají neočkovaní možnost jen chodit do lékárny nebo do obchodů, a bavorském, kdy mají zachovaný volný pohyb, trvalo, odmítl šéf rezortu Adam Vojtěch spekulovat.

"Nedokáži říct, jak dlouho, ale ve vámi dotazovaných variantách se logicky bavíme o řádu týdnů, možná několika měsíců. Nedá se to v tuto chvíli říct a vyřešit během několika dnů. Je to otázka proočkovanosti a také víme, že máme dvě dávky vakcíny v časovém rozestupu. Takže opatření by muselo nějakou dobu být nastaveno. Nechci v tuto chvíli říkat, zda by to bylo do ledna či února. Budeme o tom vést debatu, není to jen o ministerstvu zdravotnictví, ale opatření musí schválit celá vláda, takže debata se o tomto povede," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.