Adam Vojtěch popsal, co mohou odbourat covid pasy. V létě to ještě nebude dořešené, míní

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 3. 2021

Podle vlády dochází ke zpomalení epidemie koronaviru v Česku, ale opatření zůstávají nadále ve stejném režimu a nouzový stav Sněmovna prodloužila až do neděle 11. dubna. Lidé už pociťují tlak a omezení, které jim tzv. lockdown a další restrikce působí a současný stav někteří zvládají už velmi těžko. Nadějí pro cestování a návštěvu zahraničí přináší covid pasy, které mají pomoci s pohybem za hranicemi České republiky. Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) budou rozhodně přínosem. "Jsme v mimořádné situaci a je jasné, že každý stát si nastavuje podmínky pro na svoje území. Tady si myslím, že bude dobře, pokud ty podmínky budou sjednocené," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Velkou nadějí pro volné cestování po světě by měly být covid pasy, které mají sloužit ke komfortnějšímu pohybu a přechodu přes hranice států Evropské unie. Evropská komise (EK) přestavila návrh podoby očkovacího průkazu v polovině března. Především státy jižní Evropy volají po jeho zavedení, protože blížící se letní sezóna je pro ně důležitá. Pokud by přišly o turisty, pocítí obrovské finanční ztráty, protože cestovní ruch a turismus je pro ně po existenční stránce zásadní. Mnozí však řeší, že covid pasy, které by měly být v digitální i papírové podobě, mohou pro některé lidi být diskriminační.

"Samozřejmě vždycky budou nějaké debaty o diskriminaci. Na druhou stranu jsme v mimořádné situaci a je jasné, že každý stát si nastavuje podmínky pro svoje území. Tady si myslím, že bude dobře, pokud ty podmínky budou sjednocené, protože víme, že jsou v dnešní době různé - státy je mají různě nastavená kritéria pro cestování – karantény a tak dále. Jsem názoru, že covid pas může toto odbourat a bylo by to všechno jasnější," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pro období, kdy lidé nebudou mít volnou možnost se očkovat, bude muset fungovat nějaká náhradní varianta.

"Do té doby, kdy bude možnost řekněme očkovat se úplně volně, aby mohl být skutečně každý naočkován, tak bude muset existovat nějaká alternativa ve formě negativního testu, který bude předložen. To znamená, že bude ještě nějaký čas trvat, než to budeme moci založit pouze na očkování, protože víme, že doba, kdy budou všichni proočkováni a očkování bude zcela k dispozici každému, kdo o něj má zájem, bude ještě trvat. Nemyslím si, že to bude úplně v létě," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a politik, který by se mohl v brzké budoucnosti stát velvyslancem ve Finsku.

Řešení situace před plným proočkováním obyvatelstva pak vidí v testování, kdy negativní výsledek znamená také »propustku« za hranice. "Bude to kombinace jednak potvrzení o tom očkování a v druhém případě potvrzení o negativním testu na covid-19," dodal Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legisla...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu