Adam Vojtěch popsal, co může stát za 5. vlnou epidemie. Platí stále jedno pravidlo, říká

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz

Od pondělí 12. dubna došlo k částečnému návratu dětí do školních lavic a také začalo postupné rozvolňování, kterým vláda zareagovala na zlepšující se epidemickou situaci v zemi. Přesto je nutné brát v potaz, že nad epidemií není ještě zdaleka vyhráno – na což upozorňuje řada odborníků. Lidé musí i nadále dodržovat platná opatření a udržet si jistou disciplínu ve svém chování i poté, co budou dostupné některé dříve uzavřené služby. Bývalý ministr zdravotnictví a právník Adam Vojtěch (34) vidí jako jedno z velkých rizik masivní shlukování lidí. "Od začátku epidemie platí, že když není kontakt, není přenos. A čím více kontaktů, tím větší pravděpodobnost přenosu viru," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V neděli 11. dubna skončil vyhlášený nouzový stav a následující den došlo k pozvolnému rozvolnění. Část dětí se vrátila do škol s podmínkou 2 antigenních testů za týden a vláda rozvolnila také některé zákazy – otevřela obchody s dětskou obuví, papírnictví a pomyslnou »zelenou na semaforu« dostaly také farmářské trhy. I přes příznivý vývoj epidemické situace v Česku je stála na místě opatrnost, protože koronavirus se může kdykoli vrátit opět v plné síle.

"Pokud by došlo k nějakému masivnějšímu shlukování lidí, tak by tady riziko bylo. Od začátku epidemie platí, že když není kontakt, není přenos. A čím více kontaktů, tím větší pravděpodobnost přenosu viru. Je jasné, že nějaké rozvolnění nastat musí, ale je třeba opatrnosti a je důležité to dělat postupnými kroky, aby nepřišla potenciální pátá vlna," řekl bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ve světě lze pozorovat, k jakým změnám dochází.

"V jiných zemích je vidět, jak se ta situace mění. Aktuálně se situace zhoršuje třeba v Německu. Je stále vidět, že situace nejen u nás, ale i v jiných zemích je stále poměrně složitá. Stále máme před sebou očkování, které probíhá, ale nikoliv tak rychle, jak jsme si představovali, což je dáno tím, že dodávky vakcín nejsou tak masivní, jak bylo plánováno. Což je fakt způsobený vinou výrobců, v současnosti musíme být obezřetní," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který momentálně zastává post předsedy firmy Krajská zdravotní.

Za úterý 13. dubna přibylo v Česku 5 033 nových případů s onemocněním covid-19 a celkem 5 129 pacientů s koronavirem je hospitalizováno v nemocnicích. Za druhé dubnové úterý bylo naočkováno vakcínami proti covidu 53 527 lidí.

Digitální průkaz pro všechna očkování - to je pozměňovací návrh zákona, na kterém řadu měs...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.