Adam Vojtěch potvrdil, že od 1. 9. si lidé budou testy hradit. Testovat potřebujeme i očkované, oponuje imunolog

Profimedia
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 19. 7. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil, že od 1. září si lidé budou muset hradit testy z vlastní kapsy. Z toho jsou zaskočeni imunologové a považují to za nešťastný krok. I očkovaný člověk totiž může podle odborníků šířit virus. "Podle mého názoru by testy měly být hrazeny z veřejného pojištění, pokud země má zájem, aby obyvatelstvo bylo po epidemiologické stránce dobře pohlídáno. To nezávisí na tom, zda jsme či nejsme naočkováni, očkování nenavozuje bezinfekčnost," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Vojtěch Thon.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády potvrdil, že od 1. září nebudu testy na koronavirus hrazeny z veřejného pojištění. Ministerstvo zdravotnictví razí cestu, že kdo není očkován, má si testy hradit ze svého. Podle imunologů je takový krok nešťastný, i očkovaní lidé totiž mohou šířit virus.

"Podle mého názoru by testy měly být hrazeny z veřejného pojištění, pokud země má zájem, aby obyvatelstvo bylo po epidemiologické stránce dobře pohlídáno. To nezávisí na tom, zda jsme či nejsme naočkováni, očkování nenavozuje bezinfekčnost. Očkování vůbec není záležitostí, že by navozovalo tzv. bezinfekčnost. Infikovat se můžeme vždy, neboť tento virus přichází do našeho organismu přes sliznice. Vymanit testy z hrazeného pojištění není nejvhodnější krok," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Vojtěch Thon.

Konec hrazeného testování kritizuje také opozice. "Od začátku jsme podporovali tzv. 3D - dostupnost, důvěryhodnost a dobrovolnost. Zatímco třeba Belgie je na 70 procentech naočkování dospělé populace alespoň jednou dávkou, tak naše vláda od začátku podcenila různé hoaxy ohledně očkování a prakticky se na to vykašlala a nyní neví, jak dál. Vláda se snaží lidi do očkování natlačit tak, že jim v podstatě znemožní fungovat v tom systému. Jedinec se přeci musí rozhodnout, že se chce nechat očkovat informovaně, jakou vakcínou, chápe výhody, jaké to má pro něj i pro společnost… Státy, které uspěly v boji s covidem, měly to testování vždy dostupné a zdarma," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda nejsilnější opoziční strany Ivan Bartoš (Piráti).

Dcera premiéra České republiky Andreje Babiše nemůže dostat vakcínu proti koronaviru, protože v těle má vysoké množství protilátek. To je důvod, proč lékaři řekli Vivien Babišové (20), ať na vakcínu nyní nechodí. Informaci oznámila její matka Monika Babišová (47). Experti dávají tomuto postupu za pravdu. "Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Tento postup schválil také lékař Martin Balík, který se stal všeobecně známou osobností, když loni na jaře podal prvnímu pacientovi v České republice experimentální lék remdesivir.

"Ten návrh nepovažuji za šťastný. Pokud se chceme vyhnout všem plošným zákazům a lockdownům, a určitě se tomu vyhnout chceme, tak pořád platí, že nejlepší cestou je osobní odpovědnost, pak co největší proočkovanost, snadný přístup k testování a pak také trasování," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda ODS Martin Kupka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu