Adam Vojtěch predikuje nejbližší rozvolnění. Problém jsou nemocnice, zdravotníci jsou vyčerpaní, říká

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2021

Opatření proti koronaviru v současnosti odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Přechod do mírnějšího stupně vládní představitelé podmiňují uvolněním kapacity nemocnic. Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34), který je členem představenstva Krajské zdravotní, se rozvolňovat v nejbližší době nebude. "Nemůžeme z mého pohledu očekávat nejbližší rozvolnění minimálně do konce února," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zdravotnictví je v současnosti velmi zatíženo koronavirovou epidemií.

V Česku se koronavirem dosud prokazatelně nakazilo 924.847 lidí. Téměř 796.000 z nich se vyléčilo. V zemi je aktuálně zhruba 114.000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1044 pacientů. Vlivem opatření tento týden počet hospitalizovaných klesl, v pondělí jich bylo téměř 7000. Ovšem rozvolnit půjde, až nebude hrozit riziko kolapsu zdravotnického systému.

"Z mého pohledu nemůžeme očekávat nejbližší rozvolnění minimálně do konce února. Myslím si, že situace se nezmění nějak zásadně k lepšímu za následující tři týdny. V tomto směru se nedají očekávat optimistické zprávy, a to i z hlediska britské mutace. Vidíme, že v nemocnicích je velký počet hospitalizovaných pacientů. Toto bude systém PES zohledňovat. Pokud jde třeba o Ústecký kraj, tak zdravotníci jsou vyčerpaní a co nás trápí nejvíc, že nemocnice se nemohou starat o necovidové pacienty, protože mají kapacity zaplněné covidovými pacienty. A je nutné, aby se tedy snížil počet covidových pacientů. Ta situace bude muset ještě nějakou dobu být nastavena tak, jak ji vidíme," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který se nedávno stal jedním z nově jmenovaných členů představenstva firmy Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic.

Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů. Popáté v řadě se ale zhoršilo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Od čtvrtka vzrostlo o tři setiny na 0,86.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.