Adam Vojtěch promluvil o lockdownu. Virová nálož v populaci je výrazná, zdůraznil

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2020

Počty případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu překonaly rekord. Za čtvrtek se prokázalo 5394 pozitivních případů. Od pátku platí nový balíček opatření, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví. Na řadě je ale i otázka, zda by v tuto chvíli, kdy je situace mimo kontrolu, nemělo dojít k takzvanému lockdownu. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že jde o drastické opatření, které by mělo velmi kritické dopady.

Situace je v Česko velmi vážná. Hrozí přehlcení zdravotnického systému. Zároveň je jasné, že současná opatření, která ministr zdravotnictví nově zavedl, začínají mírně zasahovat do ekonomiky. Nastává tak otázka, zda by nemělo dočasně, místo současného trápení, přijít k plošné karanténě.

"Upřímně, je to velmi složitá situace. Jsou tady v Evropě i mimo ní případy lockdownu, ale když se podíváme třeba na Izrael, že by to vedlo k nějakému razantnímu snížení počtu případů, tak to také nevidíme. Je tedy spíše otázkou, co povede ke snížení, kdy je mezi lidmi virová nálož výrazná, což je vidět na procentu pozitivních testů, kde jsme tuším někde okolo 20 procent, což je výrazné číslo," nastínil Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz, že v současnosti to je nejvíce o lidech a jejich ukázněnosti a dodržování pravidel.

Podle bývalého ministra zdravotnictví jsou opatření nutností. "Skutečnost, že se opatření musí udělat, je jednoznačná. Ale pokud se mě ptáte na lockdown, tak bych skutečně šel tou cestou, kterou vidíme, a to je razantnější opatření. Musíme zvažovat ekonomické dopady a fungování země, protože to má vliv a dopad na běžný život lidí. Pokud by ani to nepomohlo, tak potom přikročit k dalším opatřením," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula představil ve čtvrtek opatření, která mají vést ke zlepšení epidemiologické situace v České republice. Na 14 dní se tak proto omezí veškeré volnočasové aktivity a kulturní akce. Nová nařízení se týkají i školní docházky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.