Adam Vojtěch promluvil o vakcíně na covid a jejích rizicích: Očkovat se určitě nechám, přiznal

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2020

V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy proběhne zaregistrování vakcíny a její distribuce. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí deset vakcín. Právě proočkovanost populace je tím, co zastaví epidemii a vrátí život do běžného koloritu. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) o rizicích vakcíny promluvil. Sám zároveň přiznal, že se nechá očkovat. "Pokud bude zaregistrovaná a prokáže se její bezpečnost, tak se naočkovat nechám," řekl Adam Vojtěch.

Podle současného ministra zdravotnictví Jana Blatného má Česko zájem o čtyři miliony dávek vakcíny, první by dle jeho slov měly dorazit v lednu či v únoru, prioritně se budou očkovat rizikové skupiny – senioři a zdravotníci. Podle Blatného je cílem proočkovat 65 až 70 procent české populace.

"Je třeba si uvědomit, že proočkování 65 až 70 procent populace nepůjde najednou. Pokud vše dobře dopadne, tak budou dávky chodit postupně. Bude to postupně během roku a bude to mít nějaký časový průběh. Proto hovoříme o tom, a to jsme připravovali ještě za mého působení na ministerstvu určitou strategii, aby se v rámci očkování preferovali jako první rizikové skupiny a zdravotníci a další skupiny, což je asi 3 miliony lidí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, že dávky vakcín nedorazí najednou.

Řada lidí se obává, zda budou nové vakcíny na prakticky nové onemocnění účinné. A zda nehrozí nějaká rizika.

"Je potřeba upřímně říci, a to platí pro jakoukoliv vakcínu, která se používá a stejně jako u léků, vždy existuje riziko, které je uvedeno v příbalovém letáků, nějakých nežádoucích účinků. A tady se nemůže logicky vyloučit, pokud jde o vakcínu na covid, že nějaké taky budou. Ale věřím tomu, že pokud proběhnou závěrečné testy příslušných vakcín a budou zaregistrovány, čímž bude prokázána jejich účinnost a bezpečnost, tak v takovém případě budou bezpečné a pomohou, abychom situaci zvládli. Mnoho jiných nástrojů na zvládnutí infekčních chorob, než je vakcína, nemáme," zdůraznil Adam Vojtěch.

V otázce, zda sám se nechá očkovat, pokud odjede ke splnění registrace vakcíny, má jasno. "Pokud vakcína bude skutečně zaregistrována a bude prokázána její bezpečnost, tak se očkovat nechám, byť asi nebudu v první fázi, kde se počítá s rizikovými skupinami. Ale stejně jako se nechávám očkovat pravidelně na chřipku, tak se nechám očkovat na covid," dodal bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.