Reklama:

Adam Vojtěch prozradil, jaká opatření by se zavedla jako první, pokud by se vývoj epidemie stal opět nekontrolovatelný

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2021

Minulý týden počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem výrazně stoupají. Již dříve odborníci upozorňovali, že s návratem školáků do lavic se zvýší mobilita lidí a tím i počty nakažených. I když situace je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) nadále příznivá, pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, jaká opatření jsou připravena v případě, že by se situace významně změnila. "V prvé řadě by to byla režimová opatření," zdůraznil s tím, že ale v tuto chvíli zpřísnění opatření není na stole.

Reklama:

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu očkování dostali lidé v zemi už zhruba 11,63 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo 5,84 milionu lidí. Počty očkovaných v posledních týdnech značně poklesly. V neděli mírně kleslo tzv. reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Ze sobotní hodnoty 1,47 se snížilo na 1,38. 

I přes zatím klidný vývoj epidemie někteří odborníci varují, že s nástupem chladnějšího počasí se počty pozitivních případů budou zvyšovat. Podle ministra zdravotnictví jsou na takový scénář vývoje situace připravená opatření, aby došlo k zmírnění šíření viru ve společnosti, v tuto chvíli ale není důvod je uplatňovat.

Reklama:

"V prvé řadě by to byla režimová opatření, to znamená širší povinnost nošení ochrany dýchacích cest a možná i širší povinnost takzvaného OTN, tedy prokazování se očkováním, testem nebo být po prodělané nemoci. A další opatření by bylo možná nějaké omezení počtu osob na hromadných akcích. Ale není to v tuto chvíli nic, co by bylo na stole. Pořadatelé mají vždy obavy, když o něčem takovém mluvím. Pořadatelé akcí mají nadále fungovat a není důvod přestat prodávat lístky na akce a podobně. Navíc jsem s nimi teď komunikoval... Ale samozřejmě nejde vyloučit, že se situace může z epidemiologického pohledu změnit a potom bychom k nějakému podobnému opatření byly nuceni přistoupit, ale v tuto chvíli to na pořadu dne není," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr Adam Vojtěch.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.413 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní byla podle ministerstva zaznamenána čtyři úmrtí lidí s covidem-19.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: