Adam Vojtěch se setkal s prezidentem Finska. Popsal, proč má neskutečnou podporu lidí

Velvyslanec Adam Vojtěch
Velvyslanec Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2022

Přibližně půl roku je bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) šéfem české ambasády v Helsinkách. Před pár dny se vůbec poprvé setkal s finským prezidentem Sauli Niinistömem (73), se kterým řešil několik zásadních témat, jedním z nich pak je vstup Finska do Severoatlantické aliance. Pro ŽivotvČesku.cz český diplomat popsal, jak hlavu severské země vnímá. "Je velmi zkušený a oblíbený politik. Jeho podpora u finských občanů je více než devadesátiprocentní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz velvyslanec.

Start diplomatické mise bývalého dvojnásobného ministra zdravotnictví započal v polovině února. Společně s manželkou se přesunul do Finska, kde si převzal úřad. V krásné severské zemi je v současnosti přibližně půl roku velvyslancem.

Adam Vojtěch se stal v historii sedmým velvyslancem Česka ve Finsku. Šlo ale o první případ, kdy jím není kariérní diplomat. Exministr ve funkci vystřídal Ivana Jukla, který řídil velvyslanectví v Helsinkách od listopadu 2016.

Diplomata schválila do role velvyslance minulá vláda, jeho nominaci následně stvrdil prezident Miloš Zeman (77) a podpisem také Andrej Babiš (67). Pro redakci ŽivotvČesku.cz se již dříve ohlédl za uplynulými pěti lety.

"Určitě mi to vzalo pěkných pár hodin spánku, víkendů a dovolených. Ale vážně, myslím si, že politika je věc, která se nedá dělat jako práce s klasickou pracovní dobou. A já do toho šel opravdu naplno, někdy i za cenu fyzického a psychického zdraví. To hlavně v době, když se objevil covid. Tehdy to už bylo na hraně. Rozhodně ale své vládní angažmá vidím jako obrovskou životní zkušenost a jsem na to hrdý," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz před časem.

Před pár dny se šéf české ambasády v Helsinkách setkal s finským prezidentem Sauli Niinistömem. Pro ŽivotvČesku.cz pak popsal, že u tamních lidí má tamní hlava státu obrovskou podporu.

"Určitě je to člověk, který je velmi zkušený politik. Nesporně jde o velkou politickou osobnost, která má obrovskou podporu Finů, a to přes 90 procent. To je něco, co je unikátní i v rámci Evropy. Jednání s ním bylo velmi věcné a příjemné," přiblížil velvyslanec Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud jde o důvěru českých občanů, není to tak slavné jako ve Finsku. Z institucí mají u lidí v Česku nadále největší důvěru armáda a policie, věří jim téměř tři čtvrtiny obyvatel. Naopak nejmenší důvěru, která je nižší než 40 procent, vzbuzují členové vlády, Sněmovna, Senát a prezident.

Letos v červnu jim ale důvěřovalo mírně více lidí než při srovnatelném průzkumu loni v květnu. Výrazně o deset procentních bodů na 64 procent klesla důvěra v Českou národní banku. Výsledky svého červnového průzkumu poskytla agentura STEM.

Členům vlády věří 30 procent dotázaných, Sněmovně 36 procent, Senátu a prezidentovi shodně 37 procent. Loni před povolebními změnami ve Sněmovně a vládě věřilo členům kabinetu 26 procent lidí, Sněmovně 31 procent a Senátu a prezidentovi opět shodně 34 procent.

Prezidentu Miloši Zemanovi setrvale věří malý podíl příznivců stran nynější vládní koalice, naopak větší důvěru má mezi stoupenci hnutí ANO a SPD.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.