Adam Vojtěch: Snížení dodávek vakcín proti covidu-19 považuji za neseriózní. Promluvil o proočkovanosti

Ilustrační snímek – vakcína proti covid-19 od firmy Pfizer
Ilustrační snímek – vakcína proti covid-19 od firmy Pfizer
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2021

Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti nemoci covid-19. Po absolvování druhého kola očkování to dnes novinářům v Brně řekl Jan Blatný (50). Podle něj se proti původním předpokladům sníží dodávka od Pfizeru zhruba o 20 procent. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a v současnosti člen představenstva firmy Krajská zdravotní Adam Vojtěch (34) nastínil, jak moc snížení dodávek může ovlivnit proočkování české populace.

Podle Blatného nebude snížení dodávek vakcín extrémní. "Proti původnímu předpokladu je to snížení u Pfizeru zhruba o 20 procent. Znamená to zpomalení očkování v průběhu února, ale je dostatek dávek, aby se doočkovali lidé, kteří čekají na druhé kolo. Nových očkování ale bude o něco méně," uvedl současný ministr zdravotnictví.

I když společnost firma Pfizer snížila počet dodávek kvůli oficiálnímu důvodu navýšení výrobních kapacit, spekuluje se i dalších možných důvodech.

"Přesné důvody nevím. Oficiálně od společnosti Pfizer zní, že chtějí navýšit výrobní kapacity a kvůli tomu musí výrobu utlumit. Jestli je za tím něco jiného, tak to je spekulace a nemohu ji potvrdit, ani vyvrátit. Není to ale dobře a taková firma by měla být schopna dostát svých závazků a mít výrobu naplánovanou tak, aby byla požadavky schopna uspokojit. Považuji to za neseriózní z jejich strany a věřím, že nebudeme závislí jen na společnosti Pfizer, ale že velmi bude brzy schválena vakcína od společnosti AstraZeneca případně jiné firmy, které jsou na pořadníku schvalování. Tím se následně vymaníme z určité závislosti v tuto chvíli na monopolním dodavateli, byť máme ještě dodávky vakcíny od společnosti Moderna, ale tam také nejsou dodávky vysoké," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na současnou situaci ohledně vakcín pro Česku Adam Vojtěch, který se nedávno stal jedním z nově jmenovaných členů představenstva firmy Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic.

Podle něj je omezení dodávek zádrhel pro rychlost proočkování populace. Již dříve si ministerstvo zdravotnictví vytyčilo za cíl podat vakcínu 70 procentům populace.

"To je otázka, která je v tuto chvíli těžce zodpověditelná. Bude hodně záležet na tom, zda a kdy budou schváleny další vakcíny. Pokud bychom byli závislí na jedné nebo dvou vakcínách, tak by proočkování trvalo dlouho. Pokud počet vakcín a dodavatelů bude vyšší, tak v takovém případě by to mohlo akcelerovat a závazek proočkovanosti by se dal zvládnout. A to za předpokladu, že se takový počet lidí bude chtít očkovat, což bych si přál. Teď to tak vypadá, ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet do budoucna. Optimální systém by pak byl, že by tu byl takový počet vakcín, že by mohli očkovat i praktičtí lékaři, což je potom silná síť a velmi výrazně by to směrem k proočkování populace pomohlo," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Už příští týden by měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválit také další vakcínu od firmy Astra Zeneca, která je druhým klíčovým dodavatelem, na kterého se ČR v objednávkách vakcíny spolehla. Podle informací redakce ŽivotvČesku.cz má ale dojít rovněž i u této společnosti ke snížení původního objemu dodávek.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (35) měl pozitivní test na koronavirus. Na tes...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu