Adam Vojtěch staronovým ministrem zdravotnictví: Má tři zásadní úkoly, říká odborník

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2021

Ve středu byl ministrem zdravotnictví již podruhé jmenován Adam Vojtěch (34), který se na pozici vrátil poté, co ji v září 2020 opustil a vystřídali se v ní tři další muži. Oficiálně, ovšem bez ceremoniálu byl jmenován prezidentem Milošem Zemanem (76). "V zásadě má ministr zdravotnictví tři úkoly," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) a popsal, co konkrétně nyní Adama Vojtěcha čeká.

V úterý 25. května Petr Arenberger rezignoval na funkci ministra zdravotnictví. Ještě předtím premiér Andrej Babiš oznámil, že na pozici se vrátí Adam Vojtěch, který úřad zastával v prvních sedmi měsících po příchodu koronavirové pandemie. Dnes byl oficiálně jmenován.

"V zásadě má ministr zdravotnictví tři úkoly. První je, bránit překotnému rozvolňování protiepidemických opatření. To znamená, že je třeba odolávat nátlaku ze strany ostatních ministrů a předsedy vlády, kteří určitě budou chtít dělat lidem dobře a zalíbit se," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek, co Adama Vojtěcha ve staronové pozici čeká.

Samotný Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že jednou z jeho základních vizí je proočkovat cílovou populaci a objem 75 procent lidí. "Zadruhé je třeba maximálně propagovat a urychlovat očkování jako cestu, která nás vrátí do normálního života," řekl Milan Kubek. V těchto bodech tak dochází k zásadní shodě.

"Zatřetí je třeba se připravit na situaci, kdyby něco nevyšlo. Musíme být připraveni na případnou další vlnu epidemie, která by možná nemusela být tak smrtící, ale stále si musíme uvědomit, že máme 40 až 50 procent obyvatel, kteří jsou nechránění a mohou infekci dostat. Musíme vědět, za jakých podmínek budeme v létě cestovat a za jakých podmínek se budeme vracet. Je třeba zajistit dostatečné množství PCR testů včetně sekvenování vzorků, zajistit odběr testů u lidí, kteří se budou vracet do republiky a z dovolené do práce. Musí být připraven návrat dětí do škol tak, abychom se vyhnuli dalším lockdownům. Těch úkolů je poměrně hodně," doplnil šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.