Adam Vojtěch určil, co by se mělo otevřít po Velikonocích jako první. Nesmí se opakovat Vánoce, míní

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 4. 2021

Epidemie koronaviru podle dostupných dat a slov odborníků i vlády zpomaluje. Po měsíčním lockdownu, který vešel v platnost 1. března 2021 se zdá, že přísná vládní opatření jsou efektivní. Aktuální počet nakažených je ke dni 31. března 1 540 900, z toho 243 493 lidí ve věkové kategorii nad 65 let. V nemocnici leží 7 580 pacientů s koronavirem a smutné číslo 26 421 pak poukazuje na počet těch, kteří zemřeli s covidem. Vyléčených je celkem 1 366 461. Řeší se, co by se mohlo po svátcích jara rozvolnit a jaké jsou priority. "Neměla by se opakovat situace, která nastala před Vánocemi, že se rozvolní prakticky všechno. Musí to být rozděleno po nějakých čtrnáctidenních vlnách," uvedl bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Na 1. dubna připadá tzv. Zelený čtvrtek a průběh Velikonoc v době epidemie se bude držet nastavených opatření a restrikcí. Řeší se však situace po svátcích jara, kdy by měli školáci za stanovených podmínek usednout do lavic. Vláda také zmínila rozvolnění, pokud k tomu bude moci s ohledem na stav v zemi dojít.

"Bude záležet na tom, co se bude rozvolňovat. Velikonoce už začaly a nejsme ve fázi, kdy bychom si mohli dovolit dělat po velikonočních svátcích nějaké razantnější rozvolňování. To, které proběhlo, by mělo být po určitých fázích – neměla by se opakovat situace, která nastala před Vánocemi, tedy že se rozvolní prakticky všechno. Musí to být rozděleno po nějakých čtrnáctidenních vlnách, abychom viděli třeba po rozvolnění obchodů nebo restaurací, jaký to má efekt," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že hlavním cílem je vrátit děti zpátky do lavic.

"Jsem názoru, že vrátit děti do škol je zcela legitimní. Hovoří se o termínu 12. dubna, měla by to být priorita. Další segmenty by pak měly následovat s nějakým časovým odstupem," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který zastával funkci v době propuknutí první vlny epidemie na jaře loňského roku a dle některých patřil k oblíbeným členům vlády.

Podle jeho slov je na velké rozvolňování a rázný přechod do »volného« života ještě čas, protože epidemická situace se stále může vymknout kontrole. "Nemyslím si, že jsme ve fázi, abychom mohli vše rozvolňovat hned po Velikonocích. Ještě bych vyčkal, jestli skutečně ten trend, který nyní vidíme, bude pokračovat v následujícím týdnu," dodal Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.