Adam Vojtěch uvedl, jaká opatření budou nutná i přes léto. Popsal, na čem závisí průběh prázdnin

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz

Podle ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (42) vláda nebude žádat o vyhlášení dalšího nouzového stavu, kdy aktuální platí v Česku do neděle 11. dubna. Uvedl, že trend epidemie je klesající a od 12. dubna dojde k postupnému rozvolňování počínaje návratem dětí do školních lavic. Necelé tři měsíce před začátkem astronomického léta se zdá, že by nejteplejší měsíce v roce mohly proběhnout bez větších omezení a lidé by se mohli konečně vrátit k normálnímu životu. Bývalý ministr zdravotnictví a právník Adam Vojtěch (34) zdůrazňuje, co bude pro rozvolnění zcela nezbytné. "Pokud se podaří proočkovat rizikovou populaci, tak pak to samozřejmě bude veselejší a v letních měsících si budeme možná moci dovolit mnohem více," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Léto se blíží a do 21. června zbývá už jen několik týdnů. Lidé se upínají k tomu, že nejteplejší roční období proběhne v zemi s řadou rozvolnění a bude jim umožněno alespoň částečně znovu žít společenským, kulturním nebo sportovním životem. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček zhodnotil stávající situaci a zmínil, co by se mělo začít vracet do běžného chodu od neděle 12. dubna, kdy by už neměl platit nouzový stav.

Zbývající jarní měsíce by tedy podle aktuálního vývoje měly znamenat řadu věcí, které budou znovu dostupné, uvolněné a povolené. A tím pádem jsou vyhlídky na léto poměrně příznivé.

"Je to ještě hodně vzdálené, proto je to nyní hodně otevřené. Bude záležet na zásadní věci, a to je proočkovanost populace - pokud se podaří dostat do republiky co nejvíce vakcín v následujícím jarním období, řekněme do toho léta. Jestliže se podaří proočkovat rizikovou populaci, tak pak to samozřejmě bude veselejší a v letních měsících si budeme možná moci dovolit mnohem více," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je velmi těžké něco predikovat s ohledem na neustálé změny, které koronavirová krize přináší.

"Bude opravdu záležet na mnoha faktorech vývoje epidemie a právě proočkovanosti. Ale troufám si tvrdit, že léto v Česku bude o poznání volnější, než je současný stav," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz náhled na situaci, jaká by mohla nastat na přelomu června a července, politik a bývalý ministr zdravotnictví, který byl v letech 2016 až 2018 členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

"Na druhou stranu bych nechtěl říkat, že například roušky nebudou povinné ve vnitřních prostorách, MHD a podobně. Zrovna roušky a respirátory jsou opatření, která nás ještě nějaký čas budou provázet," doplnil Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Post ministra zdravotnictví České republiky je funkce, ve které se za poslední rok s epide...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.