Adam Vojtěch v říjnu končí. Politolog promluvil o novém ministru zdravotnictví, pokud ANO uspěje a sestaví vládu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

Do podzimních voleb zbývá měsíc a půl. Premiér Andrej Babiš (66) nevyloučil po volbách spolupráci s ODS, se kterou by mohl případně vytvořit vládní koalici. V případě, že by ANO pokračovalo ve vládě, charismatického ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) coby šéfa rezortu už lidé ale neuvidí. "Plánuji se po volbách z aktivní politiky stáhnout," otevřeně řekl nedávno pro ŽivotvČesku.cz. Otázkou je, kdo by ho mohl nahradit. K palčivému tématu se vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček. Zároveň má redakce kuloární informace, že by jím mohl být někdo právě z ODS.

V květnu byl ministrem zdravotnictví již podruhé jmenován Adam Vojtěch, který se na pozici vrátil poté, co ji v září 2020 opustil a vystřídali se v ní tři další muži. Ukázalo se, že ve svém mladém věku dokáže rezort zdravotnictví stabilizovat a posouvat. Přesto je pro něj říjen patrně posledním měsícem ve funkci ministra.

"Řekl jsem, že ve volbách nebudu kandidovat. Po volbách se plánuji stáhnout z aktivní politiky. Tím neříkám, že se třeba člověk nemůže vrátit v nějaké jiné pozici, v nějakém jiném čase, ale teď to skutečně v plánu nemám," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz muž, o němž premiér Andrej Babiš v minulosti řekl, že je patrně historicky nejslušnějším ministrem.

O tom, kdo by ho mohl nahradit, se zatím jen spekuluje. Říjnové volby napoví více. Mluví se ale o tom, že v případě úspěchu hnutí ANO je ve hře koalice s ODS. Právě z této strany by mohl podle zákulisních informací redakce ŽivotvČesku.cz vzejít nový šéf rezortu zdravotnictví.

Do spekulací se nechtěl pouštět politolog Lubomír Kopeček. "Vyměnilo se několik ministrů zdravotnictví a nelze odhadnout, kdo by mohl být další. Vzhledem k tomu, jak se tady měnili ministři zdravotnictví a v jakých chvílích se hledali, tak na tento dotaz nejde zcela jasně odpovědět," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že neví, jak moc velká ztráta bude pro ANO odchod Adama Vojtěcha.

"Popularita ministra zdravotnictví se tady měnila velmi rychle. Pokud si vzpomeneme na první působení Adama Vojtěcha, tak se ke konci toho prvního působení jeho popularita začala snižovat kvůli nezvládnutí pandemie. Nikdo neví, co bude. Nelze tedy spekulovat nad tím, jak velká to bude ztráta či kdo by ho mohl nahradit," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog.

Letošní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jsou vypsané na 8. a 9. října. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.