Adam Vojtěch věnoval lidem několik slov ve speciálním vánočním vzkazu. Ohledně omikronu prozradil skvělou zprávu
Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (35) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. V pátek 17. prosince jmenoval novou vládu prezident a na postu šéfa zdravotnictví ho nahradil radiodiagnostik Vlastimil Válek (61), který hned v úvodu své funkce sklízí kritiku za některá svá rozhodnutí ohledně mírných opatření. Exministr Vojtěch skrze portál ŽivotvČesku.cz věnoval lidem ve speciálním vánočním vzkazu několik milých slov, zároveň ohledně varianty omikron nastínil příznivou zprávu, která vychází z nové Britské studie.
Do čela resortu Adam Vojtěch nastoupil před čtyřmi lety a třemi dny, v září 2020 ale odstoupil a řízení epidemie dostal na starost epidemiolog Roman Prymula (57), poté dětský hematolog Jan Blatný (51) a ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger (63). Znovu premiér Andrej Babiš (67) povolal Vojtěcha v květnu letošního roku.
Z legislativních úprav, které se podařilo v tomto volebním období dokončit, zmínil exministr již dříve zejména novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. V současnosti o svých dalších plánech nemluví, jako zásadní vidí odpočinek, rodinu a svému nástupci přeje úspěch v boji s epidemií. Veřejnosti pak věnoval několik slov, kterými chce vyjádřit díky za podporu.
"Děkuji všem lidem za podporu za bezmála čtyři roky práce, protože to byl náročný čas nejen pro lidi na ministerstvu, ale pro celou společnost a vážím si toho, že lidé mi v nejhorších dobách vyjadřovali podporu. Potěšilo mě, že i když jsem skončil, tak mi řada lidí vyjádřila podporu a psala mi pozitivní a milé zprávy. Všem bych chtěl popřát pevné zdraví a aby nás v novém roce covid-19 už tolik netrápil a celkově se situace zklidňovala. Věřím tomu, že to tak bude, protože podle posledních zpráv se zdá, podle studie z Británie, že by měl být omikron o 50 až 70 procent méně rizikový pokud jde o hospitalizace. To je dobrá zpráva, kterou jsem před Štědrým dnem zaznamenal, ale uvidíme, i tak bych byl v tomto případě nabádal k obezřetnosti. Tedy děkuji všem za podporu a snad už si od covidu-19 brzy všichni odpočineme," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který je obecně brán za nejslušnějšího politika současné doby.
U lidí nakažených koronavirovou variantou omikron je o 50 až 70 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než u lidí s variantou delta.
Uvedla to dnes britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), informovala agentura AP. Oznámení přichází ve chvíli, kdy Británie už druhý den po sobě překonala rekord v počtu nově zachycených případů nákazy. Dnes jich bylo 119.789, hranice sto tisíc infikovaných za den překonala Británie poprvé od začátku pandemie ve středu.
U jedinců nakažených omikronem je o 31 až 45 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset na pohotovost než u lidí nakažených variantou delta. U nutnosti hospitalizace je pravděpodobnost nižší o 50 až 70 procent, uvedla UKHSA. Zdůraznila, že analýza je »předběžná a velmi nejistá«, protože je pacientů s omikronem v britských nemocnicích jen několik a jsou to zejména mladí lidé. V Británii do středy po nákaze variantou omikron zemřelo 14 lidí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.