Adam Vojtěch: Věřím, že proočkovanost 70 procent populace bude v září. Zhodnotil masivní rozvolnění

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2021

Testy v Česku ve středu potvrdily 348 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů zůstávají nejnižší od konce srpna. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve středu podle premiéra Andreje Babiše (66) rekordních téměř 110.000 lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) by Česko mohlo už za čtvrt roku dosáhnout toužebného cíle v proočkovanosti populace. "Pevně věřím, že jsme schopni dostat se v rámci proočkování na těch 70 procent někdy v září," řekl ministr pro ŽivotvČesku.cz.

Více než 100.000 dávek za den zdravotníci rozdali už minulý týden od středy do pátku a také v tomto týdnu v úterý. Web ministerstva zdravotnictví před 08:30 hlásil za středu 57.650 dávek očkování. Počty ale obvykle později zvyšuje po dohlášení z očkovacích míst. Celkem bylo podle webu od začátku vakcinace loni v prosinci rozdáno zhruba 5,49 milionu dávek, ukončené očkování má téměř 1,57 milionu lidí.

"Pevně věřím, že jsme schopni dostat se v rámci proočkování na těch 70 procent někdy v září, ale bude velmi záležet na ochotě zejména mladší generace. Je vidět, že se lidé registrují, ale zatím to je poměrně krátká doba. Pokud se nám podaří udržet tempo očkování, tak ta situace může být dobrá," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch vakcinaci v Česku.

V přepočtu na 100.000 obyvatel laboratoře v ČR odhalily za posledních sedm dní 25 nových případů nákazy. Toto takzvané incidenční číslo dál klesá, o den dřív to bylo 26 případů. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává pod 0,8. Pokud je nižší než jedna, šíření nákazy zpomaluje.

V současnosti se odborníci nejvíce obávají mutace koronaviru, která by dokázala být rezistentní na vakcínu. "Nesporně tu určité riziko je, byť postupujeme tak, že jsme dosáhli kýženého cíle, že budeme očkovat 100 tisíc lidí denně. Současná situace je jiná, než tomu bylo dříve a dává nám to naději, že by situace nemusela být do budoucna špatná. Důležité je, že máme proočkovanou většinu seniorů. V případě, že by došlo ke zhoršení vývoje epidemie, tak bychom některá pravidla museli zpřísnit. Pokud jde o současné rozvolnění, v případě, že nezpůsobí vzedmutí choroby, tak by nám nemělo nic zásadního hrozit. Ale bude záležet na mutacích koronaviru, proto musíme testovat, sekvenovat a připravit se na návrat dětí do škol po prázdninách," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo víc než 1,66 milionu lidí, zemřelo 30.136 z nich. Denní počty úmrtí se už téměř týden drží nižší než deset. Za středu nyní web ministerstva uvádí jednoho zemřelého, čísla ale později zpřesňuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.