Adam Vojtěch zhodnotil efektivitu vládních opatření. Uvedl, k čemu nesmí dojít, jinak nastane zhoršení

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz

Před rokem bylo jeho jméno jedním z nejzmiňovanějších, protože zastával funkci ministra zdravotnictví v době první vlny epidemie koronaviru. Poslanec a právník Adam Vojtěch (34) vnímá aktuální stav v zemi jako odraz mírného zlepšení, které ale vláda i společnost nesmí brát jako důvod k rozvolňování. "Řekl bych, to není nic, z čeho by se dalo vyskakovat. Ale jsem názoru, že ten trend je v tomto směru příznivý. Je však nutné ještě nějaký čas vydržet, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V posledních dnech je zřejmý pokles čísel nakažených, který však zůstává i nadále vysoký. V nemocnicích bylo hospitalizováno k pátku 26. března 7965 pacientů s koronavirem a celkový počet nemocných podle dat ministerstva zdravotnictví dosáhl 1 511 160. Ve čtvrtek bylo potvrzeno 7853 pozitivních případů na onemocnění covid-19, což je o čtvrtinu méně než ten minulý. Podle vlády dochází ke zpomalování epidemie.

"Čísla, která jsou reportována, jsou samozřejmě stále vysoká - to je pravda, nicméně ten trend je jasný. To znamená, že dochází už ani ne možná ke stagnaci, což bylo třeba ještě před týdnem, ale už skutečně k poklesu. Jak v počtu nakažených, to vidíme třeba na datech za čtvrtek, ale i v počtu hospitalizovaných," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je třeba přihlížet k určitým rozlišným faktům.

"Na Krajské zdravotní v Ústí nad Labem jsme to řešili konkrétně v rámci Ústeckého kraje. Na lůžkách na jednotkách intenzivní péče je to složitější – tam jsou bohužel pacienti hospitalizováni delší dobu, proto se to tam ještě tolik neprojevuje. Ale víme, že to má vždycky nějakou setrvačnost," popsal pro ŽivotvČesku.cz pohled na současný stav nemocnic bývalý ministr zdravotnictví, který vedl resort v první vlně epidemie koronaviru na jaře loňského roku.

Podle jeho slov už je však viditelný pokles u standardních lůžek. "Řekl bych, to není nic, z čeho by se dalo vyskakovat. Ale jsem názoru, že ten trend je v tomto směru příznivý. Je však nutné ještě nějaký čas vydržet, abychom neudělali nějaký krok razantního rozvolnění, které by vedlo zase ke zhoršení situace," dodal Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Novým ministrem zdravotnictví se ve středu stal ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenber...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.