Adam Vojtěch zhodnotil příznivý vývoj epidemie. Mohly by se rozvolnit další segmenty, myslí si

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Vláda zareagovala na pozitivní trend a příznivý vývoj epidemie rozvolňováním, které se doposud týkalo obchodů, služeb jako kadeřnictví, masážních nebo kosmetických salónů či zoologických zahrad a škol. Počet nakažených klesá stejně tak jako osob hospitalizovaných v nemocnici z důvodu onemocnění covid-19. Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34), který po odchodu z resortu převzal vedoucí funkci jako předseda představenstva Krajské zdravotní, může rozvolnění představovat určité riziko, ale i tak by mohla vláda některé další segmenty uvolnit. "Pokud se situace bude vyvíjet tak jako doposud, zlepšujícím se trendem, ať už jde o incidenci, což znamená počty nakažených, které se dnes udávají v přepočtu na 100 000 obyvatel, tak jsem názoru, že situace se může zklidňovat a je reálné, aby případně došlo k dalšímu rozvolnění," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Od pondělí 17. května vláda povolila otevření zahrádek restaurací, které doplnily již rozvolněné služby nebo třeba obchody. Po víkendu by mělo dojít na dlouho očekávanou kulturu a pořadatelé venkovních akcí by měli smět přivítat až 1000 návštěvníků, pro akce ve vnitřních prostorách je kapacita omezena na polovinu. Návrat do běžného života přináší lidem radost, protože epidemie koronaviru už byla bolestně dlouhá.

"Každé rozvolnění je jisté riziko. Pravdou je ale to, že jsme určitě v jiné situaci, než jsme byli před rokem. Míra takzvaného »promoření« nebo imunizace společnosti a hlavně proočkování je dneska samozřejmě nesrovnatelná s tím, když jsme rozvolňovali opatření po první vlně a pak došlo ke zhoršení zejména na podzim a v zimě," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v současné době podle něj tak velké riziko nehrozí.

"Zatím tomu nic nenasvědčuje, situace a data se nadále zlepšují. Ale je na místě, abychom zůstali obezřetní. Za mě osobně bych nyní ještě s nějakým razantnějším rozvolňováním počkal tak, abychom byli schopni v rámci nějakého delšího časového úseku, alespoň čtrnáctidenního, vyhodnotit vývoj epidemie," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který vedl resort v době první vlny epidemie na jaře a na podzim téhož roku se rozhodl rezignovat a funkci předal epidemiologovi Romanu Prymulovi.

"Pokud se situace bude vyvíjet tak jako doposud - zlepšujícím se trendem, ať už jde o incidenci, což znamená počty nakažených, které se dnes udávají v přepočtu na 100 000 obyvatel, tak jsem názoru, že situace se může zklidňovat a je reálné, aby případně došlo k rozvolnění dalších segmentů," doplnil Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zdravotnictví ve svých statistkách uvádí ke dni 19. května 4 473 487 vykázaných očkování, z toho 84 897 za středu. V nemocnici je kvůli onemocnění covid-19 hospitalizováno 1 141 osob a dosud se vyléčilo celkem 1 602 974 lidí, kteří se nakazili koronavirem. Počet těch, kteří kvůli covidu zemřeli, ukazuje smutné číslo 29 967. Potvrzených případů za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel je 151.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.