Adam Vojtěch znovu ministrem zdravotnictví. Vláda se překonává v chaosu a neschopnosti, míní Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) po jednání v Bruselu oznámil, že Petr Arenberger (62) rezignuje na funkci ministra zdravotnictví a odstoupení sám oznámí v úterý dopoledne při tiskové konferenci. Na post se má vrátit Adam Vojtěch (34), který z něj odešel v září 2020 po vzájemné dohodě s premiérem a měl celkem tři nástupce. "Vláda v chaosu a neschopnosti překonává sebe sama. Během pandemie dochází již popáté k výměně v čele resortu zdravotnictví, což je nanejvýš nezodpovědné vůči občanům této země," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (41).

Představitelé opozičních stran kritizují v souvislosti s odchodem ministra zdravotnictví Petra Arenbergera i ohlášeným návratem jednoho z jeho předchůdců Adama Vojtěcha do vlády personální politiku premiéra Andreje Babiše. Arenberger oznámí svou rezignaci dnes dopoledne.

"Vláda v chaosu a neschopnosti překonává sebe sama. Během pandemie dochází již popáté k výměně v čele resortu zdravotnictví, což je nanejvýš nezodpovědné vůči občanům této země. Jde o zásadní pochybení vlády, především pak jejího předsedy Andreje Babiše, který není schopen zajistit stabilitu resortu ani důvěryhodného kandidáta bez skandálů. Především jde ale o důkaz zmatečného řízení boje proti epidemii nemoci covid-19, které i nadále podkopává důvěru lidí," uvedl Ivan Bartoš v reakci na výměnu ministra zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

V čele resortu stál Petr Arenberger celkem 48 dní. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se Arenberger k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu a proto, že podcenil, že na úrovni ministra musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější. Se čtvrtým ministrem zdravotnictví za dobu pandemie se podle svých slov premiér na postupu dohodl dnes ráno.

"Ministr Arenberger odchází po sérii nekonečných průšvihů, k čemuž ho Piráti vyzývali. Bohužel jen proto, aby se na jeho místo vrátil Adam Vojtěch, který je spojovaný s neprůhlednými zakázkami ohledně nákupů ochranných pomůcek ze začátku pandemie. Na problematické nákupy Piráti upozorňovali již na loňském jaře, podali podnět NKÚ, který kritiku potvrdil jako oprávněnou. Kabinet místo vyvození odpovědnosti nyní vrací Adama Vojtěch na post ministra," doplnil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.