Afázie, která patří mezi nejvážnější narušení komunikačních schopností, útočí tiše. Nemocný Bruce Willis, jak ho zachytili fotografové, se ale nevzdává

Bruce Willis (vlevo) s kamarádem
Bruce Willis (vlevo) s kamarádem
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2022

Herec Bruce Willis (67) se letos rozhodl, že odejde do důchodu. V březnu s tím prostřednictvím rodiny obeznámil i své fanoušky. Rozhodl se tak kvůli nemoci, která zhoršuje jeho řečové schopnosti. Volný čas nyní tráví nejen s rodinou, ale také si často a rád vyrazí na kávičku a jídlo s přáteli, na které při práci moc času neměl. Jak řekl zdroj deníku The Sun, blízcí jsou na něj pyšní.

Bruce Willis se před kameru poprvé postavil v roce 1980, kdy si zahrál ve filmu První smrtelný hřích. Dá se tak říct, že se herectví věnoval více než 40 let svého života, letos ale došel do momentu, kdy si řekl, že v něm pokračovat už nemůže. Nemoc afázie, která postihuje řečové oblasti mozku, tedy schopnost mluvit, dokonce i řeči rozumět, by mu to už nedovolila.

"Drazí fanoušci Bruce, jako rodina vás musíme informovat, že Bruce bojuje se zdravotními problémy. Byla mu diagnostikována afázie, která postihuje jeho kognitivní funkce. Rozhodl se proto ukončit kariéru," napsala v březnu Willisova dcera Rumer na sociální síť Instagram, kde tak za něj oznámila, že už nadále hrát nebude.

Zprvu se herec po tomto oznámení na veřejnosti příliš neobjevoval, nyní ale vychází z domu pravidelně. Kromě toho, že má mnoho času, který může trávit s rodinou, si vyhrazuje prostor také na kamarády. S přáteli rád posedí u dobrého jídla či si s nimi zajde pro kávu a společně vyrazí na procházku městem. To mu zřejmě prospívá, protože i přes nemoc vypadá velmi dobře.

"Jeho nejbližší se mohli na tento moment připravovat celé roky a jsou maximálně pyšní na to, že i přes svůj zdravotní stav byl schopný pracovat tak dlouho. Nyní jsou všichni v nové fázi života, kdy pro ně bude prioritou, aby měl Bruce pohodlí a aby neměl bolesti. Zachování jeho herecké kariéry už přestalo být hlavní prioritou," uvedl zdroj společenského deníku The Sun před časem k diagnóze Bruce Willise.

Co je afázie:

Afázie či afasie je ztráta nebo porucha řeči, která je způsobena porušením řečových oblastí mozku. Vzniká jako následek úrazů hlavy, krvácení do mozku, nádorů, degenerativních či zánětlivých onemocnění nebo intoxikace. Afázie je předmětem zájmu různých věd, zejména neurologie, foniatrie, neuropsychologie a neuropsychiatrie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.