Agent Doyle z Profesionálů po 43 letech: Martin Shaw je stále pohledný elegán, dnes byste ho ale nepoznali

Herec Martin Shaw se proslavil rolí v seriálu Profesionálové
Herec Martin Shaw se proslavil rolí v seriálu Profesionálové
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2020

Martin Shaw (75) se zapsal do povědomí diváků především jako agent Roy Doyle v kriminálním seriálu Profesionálové. První epizoda se vysílala v prosinci roku 1977, kdy bylo britskému herci 32 let a po boku kolegy Lewise Collinse (†67) alias Bodieho doslova zazářil. Ale charisma neztrácí ani dnes, v lednu oslaví 76. narozeniny. I když většina diváků by ho na ulici nejspíš nepoznala.

Martin Shaw vystudoval London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA). V mládí prožil trauma kvůli brutálnímu loupežnému přepadení, kdy mu útočníci způsobili vážné poranění lícní kosti. Shaw musel podstoupit operaci a zůstala mu po ní jizva na pravé tváři. Právě jeho zdravotní stav ho přiměl k tomu, že se zcela vzdal alkoholu, přestal kouřit a zastává striktní životní styl vegetariána. Získal průkaz pilota soukromého letadla, miluje jízdu na koni, horolezectví a fotbal, uvádí o herci portál BBC.

Jedna z jeho nejslavnějších rolí – speciální agent CI5 v televizním seriálu Profesionálové, ho sice přivedla na vrchol slávy, ale ve skutečnosti čtyřleté období natáčení kriminálního hitu od roku 1977 do roku 1981, se neobešlo bez trhlin a nepříjemností. Popularita jeho postavy Doyla rostla stejně jako jeho nechuť pro natáčení.

"Upsal jsem se ke smlouvě, která mě hodně zavazovala. Neměl jsem problém kvůli tomu, že bych se po 4 letech role agenta nedokázal vzdát. Dalo mi to zase prostor pro něco jiného. Je to životní epizoda, která začíná a končí. Všechny antipatie už naštěstí zmizely," citoval představitele Raye Doyla Huffington Post.

Anglický elegán oslavil na začátku roku před vypuknutím celosvětové pandemie koronaviru 75. narozeniny a ve svém věku vypadá opravdu báječně. Neztratil ani pověstné charisma »kudrnáče«, který kraloval televizním obrazovkám už v 70. letech. Ale i na něm se potvrzuje, že člověk zkrátka nemládne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.