Agent Mulder ze seriálu Akta X ošálil stárnutí: David Duchovny oslavil 60 let a ženám nepřestává podlamovat kolena

David Duchovny oslavil letos 60 let
David Duchovny oslavil letos 60 let
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2020

Americký herec David Duchovny (60) zůstane nezapomenutelným představitelem vyšetřovatele Foxe Muldera v kultovním sci-fi seriálu Akta X. V letošním roce oslavil jubilejní šedesátiny a je až s podivem, jak skvěle vypadá. Paradoxem je, že charismatický Američan, který má několik vysokoškolských titulů, přišel zprvu režisérovi málo inteligentní.

David William Duchovny patří mezi herce, kteří vynikají v řadě dalších oborů mimo uměleckou branži. Jeho matka Margaret si přála, aby její syn získal prestižní vzdělání, čehož také o pár let později dosáhl. V roce 1982 získal titul »bakalář« z anglické literatury na Princetonské univerzitě a na Univerzitě Yale završil vysokoškolská studia magisterským titulem v témže oboru. Měl v plánu pokračovat, ale potřeboval vydělávat peníze, a když se mu naskytla příležitost zahrát si v reklamě, uvědomil si, že pro něj herectví představuje vášeň, kterou chce podporovat.

Na začátku devadesátých let se ukázal v několika menších rolích například v rodinné komedii Beethoven nebo po boku hollywoodské hvězdy Brada Pitta v thrilleru Kalifornie. Pracovní nabídka, která mu bez přehánění změnila život, přišla ze strany režiséra a scénáristy Chrise Cartera (64) pro roli speciálního agenta Foxe Muldera v mysteriózním televizním seriálu Akta X, který poprvé odvysílala 10. září 1993 americká stanice Fox. Paradoxem zůstává, že zkušenému Carterovi se charismatický Duchovny zprvu nelíbil a připadal mu málo inteligentní, jak uvedl web cinemablend.com.

"Zajímavostí je, že Mulder je formální vymahač práva, ale za devět let nevyřešil jediný případ. Takže je to nejhorší agent FBI všech dob. Jako vyšetřovatelé FBI jsme nesplňovali knižní předlohu. Obzvláště Mulder," přiznal David Duchovny v rozhovoru pro The New York Times. Postavu speciálního agenta »vyfoukl« hereckému kolegovi Kevinu Sorbovi (62), který se o dva roky později proslavil jako bájný silák Herkules ve stejnojmenném seriálu slavícím u televizních diváků také velký úspěch. Záhadné případy kultovních Akt X byly odvysílány v šesti sezónách a 218 dílech.

Hlavnímu hrdinovi propůjčil hlas herec a ostřílený dabér Ladislav Cigánek (57). Nutno říci, že na fenomenálním úspěchu seriálu se podílela také představitelka agentky Dany Scullyové, tehdy rusovlasá kráska Gillian Anderson (52). Na začátku roku 2016 Fox nabídla televizním divákům nová pokračování seriálu se stejným hereckým obsazením i Chrisem Carterem a v roce 2018 Akta X skončila 11. sérií. David Duchovny oslavil v srpnu letošního roku 60 let, které by mu však těžko někdo hádal. Herec vypadá výborně a navíc s přibývajícími roky získává neuvěřitelný sexappeal. Je důkazem toho, že věk je pouhé číslo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.