Agentka Scullyová z Akta X: Gillian Anderson neztrácí šarm ani jako blond padesátnice

Herečka Gillian Andersonová
Herečka Gillian Andersonová
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2020

Herečka Gillian Anderson (52) je známá především jako zvláštní agentka FBI z amerického sci-fi seriálu Akta X. Od vzniku televizního hitu uběhlo neskutečných 27 let, ale dříve rusovlasá Američanka si i jako padesátnice zachovává svou krásu a šarm.

Gillian Anderson si získala popularitu jako představitelka půvabné Dany Scullyové, skeptické vyšetřovatelky FBI v mysteriózním seriálu Akta X. Ta s kolegou zvláštním agentem Foxem Mulderem, kterého hrál David Duchovny (60), spolupracovala na řešení neuzavřených případů z policejní složky shromažďující fakta o paranormálních jevech a nevysvětlitelných událostech. Její role měla ale původně připadnout blond hvězdě Pobřežní hlídky a playmate Pamele Anderson (53). Producenti totiž chtěli diváky nalákat na dobře »koukatelnou« verzi Scullyové. Ale není Anderson jako Anderson. Populární modelka s bujnými křivkami nakonec odmítla a šanci dostala pohledná zrzka.

"Hledali herečku, která by byla energičtější a vyšší než já. Moc nedokázali uvěřit tomu, že bych ve dvojici s Davidem mohla dosáhnout takového úspěchu, jaký si představovali. Neměla jsem žádné zkušenosti a lidé ve společnosti Fox Network ve mně pro roli Scullyové neviděli takový potenciál," řekla herečka pro The Sydney Morning Herald.

A právě role nekompromisní agentky FBI ji proslavila natolik, že se jí v průběhu let těžko dařilo vymanit z podoby Dany Scullyové, kterou si televizní diváci tak oblíbili. Původní Akta X se dočkala jedenácti řad a za obrovským úspěchem seriálu stála především herecká dvojice, která se skvěle doplňovala a působila jako magnet. Na začátku roku 2016 pak americká stanice Fox odvysílala premiéru nového pokračování s oběma hlavními hrdiny. U nás se Akta X poprvé objevila na obrazovce TV Nova a o český dabing Muldera a Scullyové se postarali Ladislav Cigánek (57) a Jana Musilová (53).  

Gillian Anderson už dávno není rusovlasá agentka, ale i po téměř třiceti letech od vzniku seriálu vypadá fantasticky. Má o něco kratší sestřih a barvu vlasů změnila na blond. I když už oslavila půlstoletí, pořád zůstává šarmantní a krásnou ženou s osobním kouzlem, které nechybělo ani legendární agentce FBI. V 52 letech se udržuje pomocí jógy a pravidelné meditace. Nezapomíná ani na důležitost stravy, ve které se vyhýbá vyššímu příjmu sacharidů. Ve své poslední roli ztvárnila Margaret Thatcher v očekáváné 4. řadě seriálu Koruna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.