Alena Schillerová ostře kritizuje vládu Petra Fialy: Zpolitizovali covid a nabízí právní nedodělek

Se svolením Aleny Schillerové
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 26. 1. 2022

Bývalá ministryně financí a současná poslankyně za hnutí ANO Alena Schillerová (57) se zařadila do zástupů kritiků, kteří odmítají pandemický zákon. "Otázka zní, zda pandemický zákon vůbec potřebujeme," řekla výrazná tvář ANO pro ŽivotvČesku.cz.

Poslanecká sněmovna ve středu neprojednala novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Strany vládní koalice kvůli předpisu svolají mimořádnou schůzi dolní komory patrně na příští úterý.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou smět nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra. Navrhovaný pandemický zákon ostře kritizuje mimo jiné bývalá ministryně Alena Schillerová.

"Je třeba si vzpomenout, proč vznikl pandemický zákon. Bývalá opozice, která je dnes vládní koalicí, nám absolutně zpolitizovala nouzový stav. Loni vrcholila pandemie a naše vláda se dostala do situace, že nám nechtěli prodloužit nouzový. Tehdy ta situace byla hrozivá, byla nízká proočkovanost. Tehdy nás zachránili hejtmani, kteří o prodloužení nouzového stavu požádali. Tehdy nám opozice řekla, že se s nimi buď domluvíme na pandemickém zákoně, nebo nám žádný nouzový stav neprodlouží, v podstatě jsme byli v pozici rukojmí. Oni bohužel zpolitizovali covid, to my dělat nechceme. Tehdy se přijal určitý kompromis, už tehdy jsem měla pochybnost, že pandemický zákon je v pořádku, už tehdy jsem říkala, že to bude do prvního rozhodnutí správního soudu. Nejvyšší správní soud skutečně řadu ustanovení zrušil, další ustanovení se musela udělat jinak. Pokud pětikoalice chtěla, aby pandemický zákon platil dál, měla ho nechat připravit, protože 28. února končí," popsala svůj pohled na věc pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Dlouhodobě kritizoval přístup vlády Andreje Babiše (67) k řešení koronavirové krize. Kabinet Petra Fialy (57) ho nepřesvědčil, že současné kroky povedou k ukončení krize a k návratu do standardního právního prostředí. Právník Jindřich Rajchl je přesvědčen, že kvůli boji s koronavirem je v Česku pošlapáno právo. "Já byl k nové vládě skeptický, věděl jsem, že ty sliby, které jsou dávané před volbami, že nebudou dodrženy," řekl právník pro ŽivotvČesku.cz.

Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem bez rozhodnutí i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.

Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou nově smět regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Budou se týkat také zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren. Úřadům bude podle pandemického zákona umožněno regulovat také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy, a dále dětské zotavovací akce a příměstské tábory.

"Hnutí ANO je o pandemickém zákonu připraveno diskutovat, ale v rámci řádného legislativního procesu. To, co vládní pětikoalice nyní předložila, považujeme za nepovedený zákon s celou řadou nezodpovězených otázek. Rozšiřují se kompetence, určitě si pamatujete na ty diskuze, když se řešilo, kolik kompetencí měl Adam Vojtěch, dnes tyto kompetence má nejen ministerstvo zdravotnictví, ale má je i ministerstvo vnitra a ministerstvo obrany. Tady není žádná parlamentní kontrola, kompetence pro tři rezorty jsou rozšiřovány naprosto nebývalým způsobem. Nedomyšlený je systém SMS, vy máte dostat zprávu, podle které máte zůstat doma, jak se můžete bránit, kam se můžete odvolat? Otázka zní, zda pandemický zákon vůbec potřebujeme. Máme tady zákon o krizovém řízení, když by vláda dospěla do bodu, že potřebuje omezení, tak nouzový stav může vyhlásit, v takové situaci se budeme chovat jako konstruktivní opozice. Když se podíváte na odůvodnění, tak pandemický zákon není pořádně odůvodněný. My jsme konstruktivní opozice a rozhodně nesouhlasíme, aby se právní nedodělek projednával ve stavu legislativní nouze, podle mého názoru nejsou naplněné podmínky pro vyhlášení zákona v legislativní nouzi," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová, která je vedle Andreje Babiše (67) považována za nejvýraznější a nejhlasitější tvář současného hnutí ANO.

Vláda Petra Fialy (57) původně plánovala, že pandemický zákon bude platit bez časového omezení. Po ostré kritice z řad opozice i některých občanských hnutí vláda počítá s pozměňovacím návrhem, který platnost předpisu omezí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu