Alena Schillerová promluvila o "nevýhře" Andreje Babiše v prezidentských volbách. Hlasy voličů jsou závazek, jedeme dál

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2023

Po víkendové bitvě je nyní jasné, že novým prezidentem po Miloši Zemanovi (78) se stane generál ve výslužbě Petr Pavel (61). Ve finále prezidentské volby porazil s 58,32 procenta hlasů bývalého premiéra Andreje Babiše (68). Pro Pavla hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 více než pro Babiše. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalou ministryni financí a předsedkyni poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alenu Schillerovou (58), jak se na výsledek prezidentské volby dívá. V rozhovoru promluvila nejen o »nevýhře« expremiéra, ale dalších krocích, které hnutí ANO čekají.

Paní exministryně, jak hodnotíte uplynulé prezidentské volby, které skončily pro vašeho stranického šéfa Andreje Babiše prohrou, kdy poměr hlasů byl znatelný?

Všechny průzkumy tomu napovídaly. Vítězem je Petr Pavel a sluší se mu poblahopřát. Věřím, že se mu podaří splnit to, co slíbil, že bude spojovat společnost, což vnímám jako velký úkol. Jinak bych to nazvala »nevýhrou, jak říkal Václav Klaus«, protože když se podíváme na počet hlasů, tak Andrej Babiš získal mírně přes 2,4 milionu hlasů. To je číslo, které je historicky nejvyšší, co kdy hnutí ANO získalo. A říkám hnutí ANO, protože byl naším kandidátem. Je to zároveň obrovský závazek.

Pravdou je, že účast byla rekordní. Když jsem se bavil se specialistou přes politický marketing panem Komínkem, tak říkal, že čím je vyšší volební účast, tak se jedná o odraz nespokojenosti ve společnosti...

Ano, vnímám to podobně. Svým způsobem to bylo referendum o Babišovi, o kterém víme vše, co od něj čekat. V případě Petra Pavla byl zvolen člověk, o němž toho moc nevíme. Jeho politická kariéra bude začínat na pozici prezidenta, tedy jde o velkou neznámou. Osobně si myslím, že je to do určité míry riziko, ale jde o svobodné volby. Získal ale většinu a budu doufat, že dodrží, co slíbil a to spojovat lidi. Určité obavy však mám, protože je jedním z kandidátů, které podpořila pětikoalice, a dá se očekávat, že jí půjde na ruku. Pokud jde pak o voličské hlasy, tak na něj bude vytvořen velký tlak, protože jde o velký závazek voličům. Uvidíme, jak se ke své funkci postaví. Nikdo by ale neměl podceňovat hlasy pro Andreje Babiše. My s tím určitě budeme pracovat.

Jaká byla první slova Andreje Babiše, když se dozvěděl, že to v rámci prezidentské volby nevyjde, byl naštvaný, projevil zklamání, pokud jde o zákulisí?

Nikoliv. Byla jsem s ním od prvního okamžiku, kdy se začalo sčítat, a už v momentě, kdy se začalo ukazovat, že Petr Pavel zvítězí, tak to bral s pokorou a v klidu.

Bez emocí?

Přesně tak, bral to tak, jak to je, a po celou dobu ve štábu panoval klid, žádná poraženecká nálada. Brali jsme to tak, že voliči takto rozhodli. Zároveň jsme si uvědomovali závazek, kdy 2,4 milionu voličů v nás věří a jsme pro ně nadějí, kdy nás čeká hodně práce, abychom tu naději naplnili.

To se chci právě zeptat, zda prezidentské volby ze strany Andreje Babiše nebyly spíše průzkumem před volbami, které nás čekají, tedy do Evropského parlamentu v roce 2024, pak přijdou krajské volby a následně parlamentní?

Nemyslím si, že by počítal s tím, že by prohrál. Do prezidentského klání šel naplno a snažil se uspět. Průzkumy nasvědčovaly tomu, že se mu zvítězit nepodaří, není naivní, je to zkušený politik, byl tedy připraven i na »nevýhru«. My však jedeme dál, 8. února máme předsednictvo, kde vyhodnotíme volby, kampaň, strategii a hlavně si nastavíme další směr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.