Alena Schillerová: Prezident mohl využít historického okamžiku

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2023

Mimořádný červnový růst důchodů bude o víc než polovinu nižší než podle běžných zákonných pravidel. Spornou vládní novelu o omezení valorizace ve čtvrtek podepsal prezident Petr Pavel (61). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalou šéfku státní kasy Alenu Schillerovou (58) s dotazem, jak se opozice k rozhodnutí hlavy státu postaví. Z jejích slov vyplynulo, že se hnutí ANO obrátí na Ústavní soud.

Průměrná měsíční penze s rozhodnutím hlavy státu vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování důchodců a hodlá novelu napadnout u Ústavního soudu, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání ve Sněmovně.

"Jsem trochu zklamaná, protože si myslím, že pan prezident mohl využít historického okamžiku, že je prezidentem všech," uvedla k věci pro ŽivotvČesku.cz místopředsedkyně opozičního hnutí ANO. Zároveň odpověděla na dotaz, co ji na celé věci překvapilo.

"Mě překvapilo to, že pan prezident vyslovil ve svém vyjádření poměrně jasné pochybnosti z hlediska ústavního práva, zda je novela zákona v souladu s ústavním právem, přitom on sám je pojistkou ústavnosti," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Pavel ve středu totiž oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak on sám. Prezident rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně.

"Cesta ven je taková, že my to nevzdáme. Jak jsme avizovali, v momentě, kdy zákon vyjde ve Sbírce zákonů, obrátíme se na Ústavní soud a budeme za naše důchodce bojovat dál," dodala pro ŽivotvČesku.cz ministryně financí v Babišově vládě Alena Schillerová.

Za pravdu ale dává i vládě. "Její argumenty, stejně jako argumenty ekonomických odborníků, hovoří jasně o tom, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné," řekl Pavel ve středu. Mimořádná valorizace by podle něj znamenala růst penzí zejména u seniorů s nejvyššími příjmy.

Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Menší rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliardy korun vydaných na penze navíc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.