Alena Schillerová se vysmála vládě kvůli odkladu důchodového věku: Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil
V neděli postavila české seniory na nohy informace České televize o tom, že vládní koalice má už konkrétní představu o zvýšení hranice věku odchodu do důchodu i po roce 2030. Z dokumentu z ministerstva práce a sociálních věcí dohodnutého na koaliční radě minulý týden vyplynulo, jak se bude odkládat věk pro odchod do důchodu. Následně se mluvčí vlády ČR Václav Smolka ozval na sociální síti Twitter s tím, že informace jsou nesprávně prezentovány. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s jeho vyjádřením oslovila bývalou šéfku financí Alenu Schillerovou (58), která věc okomentovala slovy ze slavné pohádky o pyšné princezně: »Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil.«
Materiál ČT poukazuje na to, že dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci budou mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech. Nyní je věk pro odchod do penze pro muže a bezdětné ženy 64 let.
Podle mluvčího vlády ČR jde o špatnou prezentaci dokumentu. "Informace, jež dnes zveřejnila ČT k reformě důchodů, jsou nesprávně prezentovány. Předně nejde o návrh schválený K5. Fakticky jde o jeden z návrhů ekonomů. Chápeme, že debata o posunu hranice odchodu do důchodu je pro média atraktivní. Nicméně je třeba respektovat fakt, že definitivní návrh změn ještě není hotov. A že veřejnost o něm bude včas informována. Rovněž o něm proběhne debata s opozicí," uvedl na sociální síti Twitter Václav Smolka.
Informace, jež dnes zveřejnila ČT k reformě důchodů, jsou nesprávně prezentovány. Předně nejde o návrh schválený K5. Fakticky jde o jeden z návrhů ekonomů.
— Václav Smolka (@_smolka_v) February 12, 2023
Očekávaná úspora při zvýšení důchodového věku do roku 2060 o dva roky se podle materiálu MPSV a výpočtu ČT pohybuje okolo jednoho procenta HDP, tedy 73 miliard Kč, u zvýšení o tři roky je to 1,5 procenta, tedy 109,5 miliardy Kč.
Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz ohledně dokumentu zareagovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová, kterou celá věc mírně pobavila. "Musím jednak říct, že pod vyjádřením mluvčího vlády je i reakce redaktora ČT, ve které je uvedeno, že ČT netvrdila, že je posun věku odchodu do důchodu schválen koaliční radou, ale že je projednaný koaliční radou. To je poměrně zásadní věc. Možná by to lépe vystihla slova z pohádky Pyšná princezna: »Odvolávám, co jsem odvolal. Slibuji, co jsem slíbil.«," pousmála se bývalá ministryně a v současnosti opoziční poslankyně.
"Považuji to za neuvěřitelné, že se pětikoalice nedokáže věci postavit čelem. A když už nemluví s opozicí a plánuje něco na dalších třicet let, tak by alespoň měla být férová a čestná k občanům, za které má zodpovědnost," doplnila Alena Schillerová.
V roce 2030 se má podle zmíněného dokumentu věk pro odchod do důchodu zastavit na 65 letech. Změny se nedotknou těch, kterým je nyní 57 a více. "Po roce 2030 začnou do penze chodit ty populačně silné ročníky. Myslím si, abychom udrželi slušné důchody, tak o tom musíme debatovat," řekl ČT ministr financí Zbyněk Stanjura. Zatímco opoziční SPD návrh nepodporuje, hnutí ANO je připraveno o něm jednat.
Například muž, kterému je nyní 37 let, by měl jít do důchodu v 66 letech. Ještě později, v 68 letech, půjde do penze muž, kterému je nyní 26 let.
V interním materiálu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhuje, aby i po roce 2030 rostl důchodový věk postupně. S každým ročníkem o necelé dva měsíce. Jurečka v současnosti nechtěl dokument navržený koaliční radě minulý týden komentovat. Zároveň dodal, že z náročných profesí by se odcházelo dříve a bez sankcí. Takových lidí je asi půl milionu.
Ženy s jedním dítětem nyní odchází do penze v 63 letech a osmi měsících a ženy se dvěma dětmi v 62 letech a osmi měsících.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.