Reklama:

Alena Schillerová tepe vládu kvůli inflaci. Když stát víc vybere, tak ať část lidem nechá, vyzývá. Promluvila o zdražování

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2022

Zdražování - energiemi počínaje a potravinami konče - zatěžuje stále více lidí a téměř třetina zaměstnanců uvádí, že má dopad na jejich psychiku. Opozice dlouhodobě kritizuje vládu, které vyčítá, že lidem nepomáhá buď vůbec, nebo jen málo. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (58) už má problémy i střední třída a pomoc, kterou vláda schválí, přichází pomalu, uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Vysokou inflaci pociťuje stále více lidí, hlouběji do kapsy musejí lidé sahat kvůli bydlení, pohonným hmotám i potravinám. Z květnové ankety portálu Profesia dokonce vyplynulo, že zvýšený nápor na psychiku nyní vnímá 69 procent zaměstnanců. Na 30 procent z nich doléhají právě zejména finanční problémy v souvislosti s růstem cen energií, inflací a všeobecným zdražováním.

Celkem 24 procent uvedlo, že nejvíce jejich psychiku poznamenala pandemie, a na 15 procent odpovídajících nejvíce doléhá válečný konflikt na Ukrajině. Dalších 15 procent zaměstnanců nehodnotí tyto vlivy jako zásadní a 16 procent z nich nápor na psychiku nepociťuje. Ankety se účastnilo 840 respondentů.

Reklama:

Podobnou zkušenost popisuje i bývalá ministryně financí Alena Schillerová. "Po televizní Superdebatě mě koncem minulého týdne kontaktovalo velké množství lidí, často i neznámých, kteří si na mě sehnali číslo. Chápu, že mají obrovské problémy sociálně potřební, ale ti, co volali, byli ze střední třídy. I v ní už totiž ekonomické problémy silně rezonují, přitom to jsou lidé, kteří normálně chodí do práce, platí hypotéku, starají se o děti…," uvedla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se zástupců vlády ptala i na to, co udělají pro podnikatele.

"Zřejmě na to konto se mi ozvalo i pár úspěšných podnikatelů, kteří rovněž popisovali, že mají také problémy. Ty energie, pohonné hmoty a vše dohromady drtí všechny. Je potřeba si uvědomit, že kdyby naše vláda v době, kdy vypukl covid a v důsledku zdravotní krize jsme museli mnoho věcí omezit, lidem masivně nepomohla, stejně jako ostatní státy Evropy, tak by ta dnešní ekonomická krize byla mnohem větší," popsala pro ŽivotvČesku.cz s tím, že současná vláda se tváří, jako by si s tím měl každý poradit sám.

Podle bývalého premiéra Andreje Babiše by vláda měla na pomoc podnikatelům, kteří se kvůli vysoké inflaci potýkají s prudce rostoucími výrobními náklady a úroky z úvěrů, použít desítky miliard korun z nerozděleného zisku polostátní energetické společnosti ČEZ. Stát může tímto způsobem získat 60 až 70 miliard korun, řekl Babiš na celostátní směnu Hospodářské komory v Olomouci.

Podle premiéra Petra Fialy vláda dividendy ČEZu použije na pomoc občanům, avšak při jejich rozdělování je namístě obezřetnost, aby tento krok nedal další impulz už tak rychle rostoucí inflaci.

Současná inflace je mimořádná i podle Aleny Schillerové, věří ale, že to není navždy. Právě teď je podle ní nicméně potřeba lidem pomoci, aby ekonomika nešla do recese. "Už jenom ty odhady ministerstva financí, že růst ekonomiky bude jen 1,5 procenta, a to ještě v kombinaci s destruktivní měnovou politikou České národní banky, to je prostě šílené. Skutečně se obávám, aby ekonomika nešla do recese. Vládě vyčítám, že její opatření nejsou plošná a jsou pomalá. Na první téměř plošné opatření, které pomůže asi 80 procentům rodin s dětmi, čekáme měsíc," dodala pro ŽivotvČesku.cz.   

V plošných opatřeních ale oponuje třeba jeden z jejích předchůdců na ministerstvu Miroslav Kalousek (61). "Těm, kteří se dostanou do opravdové chudoby, musí být pomoženo, ale samozřejmě to nelze vykompenzovat všem. Protože kdyby se to vykompenzovalo všem, tak by to střední třída zaplatila dvojnásobně na úrocích z dluhu. Prostě bude potřeba nepropadnout panice a vědět, že po několika těžkých obdobích začneme zase bohatnout," uvedl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09.

Podle Aleny Schillerové je faktem, že vláda nemůže za ceny energií a pohonných hmot, které se stanovují na burzách mimo území republiky. Zároveň se podle ní ne všechno dá svést na válečný konflikt na Ukrajině.

"Válka to samozřejmě umocnila, mně ale vadí, že když se podíváte po Evropě, tak 24 zemí pomáhá, často cestou masivních úlev, což my navrhujeme několik měsíců. Tvrdíme, že když vláda díky inflaci vybere víc peněz, tak ať lidem část nechá," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: