Alžběta II. byla královnou Velké Británie i jedinečného stylu. Módní expert řekl, co o ní vypovídaly barevné kostýmky, které ráda nosila

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2022

Ve věku 96 let ve čtvrtek odpoledne na skotském zámku Balmoral zemřela královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách. Na její vládu, stabilitu i modernizaci, kterou Británii přinesla, si vzpomněl celý svět. Nebyla známá jen pro svou důstojnost a schopnost dobře vládnout i v těžkých časech, ale i proto, že rozzářila každou událost, které byla součástí. Její pestrobarevné kostýmky k ní neodmyslitelně patřily. O tom, co o ní vypovídaly, pro ŽivotvČesku.cz promluvil stylista Kája Pavlíček.

"Královna zemřela pokojně dnes odpoledne na zámku Balmoral," oznámil ve čtvrtek krátce po půl sedmé místního času Buckinghamský palác. Na sídle britských panovníků v Londýně i na hradu Windsor byla spuštěna vlajka na půl žerdi, veřejnoprávní stanice BBC zahrála britskou hymnu. Novým britským králem se stal princ Charles, nejstarší syn Alžběty II., který bude vystupovat pod královským jménem král Charles III..

Nejdéle vládnoucí britské panovnici se nedalo upřít, že byla ozdobou všech akcí, kterých se zúčastnila. Byla známá pro svůj jedinečný vkus, kdy barevné kostýmky byly neodmyslitelnou součástí její image. Nebála se ani velmi pestrých barev.

"Královna ty barevné kostýmy, které byly vždy krásně doplněné klobouky, nosila právě z toho důvodu, že chtěla dodat optimismus. Byly to barvy, které přináší optimismus, klid a lásku, kterými chtěla podpořit atmosféru na událostech, kam je vynesla. Chtěla ukázat svou pozitivní osobnost. Když někam přišla v těch barevných šatech, tak optimismus šířila, lidi se tak na ni koukali. Myslím si, že tím byla známá, a proto byla i oblíbená," řekl pro ŽivotvČesku.cz stylista Kája Pavlíček.

Alžběta II. dobře věděla, jaké oblečení se na jakou akci hodí. Také ho ale měla hodně a udržet si v něm přehled by pro ni bylo velmi složité. Mohlo by se pak stát, že na jednu akci vynese o rok později ty samé šaty, to by ale nebylo žádoucí. Proto měla pomocníky.

"Královna měla personál, který vedl ke každému kusu oblečení evidenci o tom, kdy, na které akci a s čím ho měla. Aby se třeba nestalo, že se jí ten kostýmek opakoval příliš často, aby ho neměla na stejnou akci, případně aby k němu neměla stejné doplňky. Měli přesnou evidenci oblečení, šperků i tiár," dodal Kája Pavlíček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.