Analytik: Ochranka Fica pochybila před útokem. Když se střílí na dálku, musí mít střelec štěstí, když na půl metru, štěstí musí mít oběť

Atentát na Roberta Fica
Atentát na Roberta Fica
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2024

Komentář: Po incidentu, při kterém došlo ke střelbě na Roberta Fica v Handlové na Slovensku, se objevily pochybnosti o způsobu, jakým ochranná služba premiéra reagovala na atentát. Na místě zasahovali nejen příslušníci ochranky, ale i bezpečnostních složek. Podle některých expertů však jejich počínání během a po útoku nebylo bez chyb. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila bezpečnostního a vojenského analytika Lukáše Visingra. Uvedl, že není specialista přímo na bezpečnostní služby a jejich metody, ze zkušenosti a studií však osobním pohledem vnímá pochybení ochranky nikoliv při útoku střelce, ale před samotným činem.

Střelba a následná reakce bezpečnostních složek na možného pachatele se udály během několika momentů, a to stejně rychle jako odjezd auta s premiérem Robertem Ficem. V té době byli na místě přítomni policisté i členové Ficovy ochranky.

Záběry, které kolují na sociálních platformách, ukazují, jak členové ochranky odnášejí slovenského premiéra po střelbě do vozu, Fico se drží rukou za břicho, během toho muži zákona pacifikují střelce. Celkem je slyšet pět výstřelů.

Na místě bylo přítomno několik uniformovaných policistů, kteří drželi údajného útočníka pod kontrolou na chodníku. Zatímco část vládní ochranky setrvala na místě útoku, kde podle zpráv slovenských médií propukla panika, na sociálních sítích se šíří videa zachycující lidi, jak z místa utíkají, přičemž někteří zůstávají a sledují, jak policisté zatýkají střelce. Při zákroku docházelo k výkřikům a urážkám vůči útočníkovi, zatímco se policisté snažili dav uklidnit a odtlačit jej od zadrženého útočníka.

Podle bývalého šéfa slovenského úřadu na ochranu ústavních činitelů Juraje Zábojníka nebyl postup ochranky během atentátu bezchybný. "Když vyjde čtyři nebo pět ran, tak někdo je vinen. Ochranka asi v pořádku není. Neviděl jsem, že by někdo skočil před premiéra," uvedl.

"Může se stát, že vyjde první rána, ale druhá už nesmí. Pokud vyjde druhá rána, tak objekt musí být chráněný. Když jde mezi lidi, nesmí být odkrytý. V davu musí být operativci," doplnil ve svém komentáři ohledně útoku pro televizi TA3 Zábojník.

Pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní a vojenský analytik Lukáš Visingr uvedl, že vyloženě pochybení během útoku střelce nespatřuje. Samotný útok se stal do tří až pěti vteřin, kdy je skutečně velmi složité mu zabránit. Visingr vidí problém jinde.

"Když se střílí na dálku, tak i dobrý střelec potřebuje trošku štěstí. Když se ale střílí takhle na půl metru, tak štěstí musí mít oběť. Fico v tomto případě asi dost štěstí měl," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený analytik.

"Když se začalo střílet, tak tam moc rychleji mým pohledem nešlo zareagovat, problém vidím v tom, než se začalo střílet. Ochranka selhala předtím, než k události došlo. Ochranka si dostatečně nezajistila prostor, Fico jim prakticky utekl ke skupině lidí. Navíc, když někdo z té skupiny zavolá: »Robo, pojď sem«, tak už by to pro ochranku mělo představovat nějaké varování," dodal pro ŽivotvČesku.cz Visingr.

Atentát na slovenského premiéra spáchal ve městě Handlová jednasedmdesátiletý muž z města Levice na jižním Slovensku. Podle více zdrojů měl střílet z legálně držené pistole. Po atentátu byl okamžitě zadržen. Ve čtvrtek ráno ho policie obvinila z úkladné vraždy z pomsty na chráněné osobě ve stadiu pokusu, hrozí mu tak trest 25 let až doživotí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.